Czy wiesz, że Twoje maleństwo postrzega swoje otoczenie zupełnie inaczej niż Ty?
Czy wiesz, że Twoje maleństwo postrzega swoje otoczenie zupełnie inaczej niż Ty?
Czy wiesz, że Twoje maleństwo postrzega swoje otoczenie zupełnie inaczej niż Ty?
Spójrz na świat jego oczami.

W łonie mamy

Już w okresie życia płodowego Twój maluch doświadcza wielu bodźców ze świata zewnętrznego. Powszechnie uważa się, że łono mamy jest oazą ciszy. Tymczasem do dziecka dociera cała masa dźwięków zniekształconych przez wody płodowe. Większość z nich pochodzi z ciała mamy. Maluszek słyszy jak mama kicha, kaszle i, oczywiście, jak mówi. Będąc w łonie, dziecko podziela też reakcje mamy na muzykę. Już w 32. tygodniu ciąży potrafi zapamiętać fragmenty utworów', których często słucha. I w konsekwencji, po narodzinach, z wielkim zainteresowaniem będzie słuchało muzyki, którą poznało w' czasie ciąży.

Mały odkrywca

Wiesz, że tuż po narodzinach maluszek widzi w miarę wyraźnie z odległości jedynie 20-30 cm? Jest to mniej więcej odległość twarzyczki dziecka od twarzy mamy podczas karmienia. Natura zadbała w ten sposób, by maleństwo najpierw dobrze poznało, jak wygląda jego mama. Jej widok wpływa na dziecko bardzo uspokajająco i budzi poczucie bezpieczeństwa.

W miarę upływu czasu maluszek staje się coraz sprawniejszy. Pewnego dnia, zazwyczaj w okolicach 3-4 miesiąca dziecko nauczy się całkowitego panowania nad swoimi paluszkami. To kluczowy etap nauki precyzyjnych czynności manualnych. Odtąd do buzi trafiają nie tylko paluszki, ale i wszystko inne. Buzia staje się ważnym „narzędziem badawczym”. Tylko dzięki niej maluszek jest w stanie stworzyć w mózgu prawdziwy obraz oglądanego przedmiotu.

Świat raczkującego maluszka staje się coraz bardziej podobny do naszego, dorosłego - z tym, że jest przeogromny.

Wszystkie przedmioty: kubki, kredki, krzesła, fotel czy kanapa to prawdziwe giganty. Wyobraź sobie, że podnosisz do ust kubek o pojemności 1,5 litra albo wdrapujesz się na łóżko, które sięga Ci ponad pas. Trudne, prawda? Z takim wielkim otoczeniem zmaga się na co dzień Twój mały zdobywca.

Umiejętność wczucia się w sytuację Twojego maluszka pozwoli Ci zrozumieć, jak często dla Ciebie błahe i banalne rzeczy są dla niego niezwykle zajmujące i skomplikowane.

Czyż jego świat nie jest fascynujący?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!