Jeśli poszukasz hashtagu #faceofdepression w mediach społecznościowych, zobaczysz setki zdjęć przedstawiających szczęśliwych i uśmiechniętych ludzi, którzy w rzeczywistości cierpią na depresję. Czasami te zdjęcia są publikowane przez samych ludzi, ale częściej udostępniają je ich bliscy i przyjaciele, którzy chcą pomóc swoim bliskim i chcą opowiedzieć światu o tym problemie. Niestety, niektóre z tych zdjęć pojawiają się zbyt późno, kiedy uśmiechniętych na nich osób już nie ma.

Czym jest uśmiechnięta depresja i dlaczego może być niebezpieczna

 "Uśmiechnięta depresja" oznacza tyle , że ​​człowiek stara się wydawać w oczach  innych na szczęśliwego i radosnego, jednocześnie cierpiąc głęboko w środku. Ludzie, którzy tak mają, nie wyglądają na to, że cierpią, dlatego ich przyjaciele i rodzina nie podejrzewają, że coś jest nie tak. Ponadto czasami ci, którzy cierpią, nie zdają sobie sprawy, że mają problemy, więc nie szukają żadnego wsparcia ani pomocy. Ludzie z uśmiechniętą depresją często prowadzą aktywne życie towarzyskie, mają rodziny, przyjaciół i pracę. Wyglądają na takich, którzy odnoszących sukcesy, są szczęśliwi  i nigdy nie zdradzają, że za fasadą uśmiechów kryje się ból.  Ci ludzie mogą wydawać się energiczni i entuzjastyczni, ale za zamkniętymi drzwiami mogą czuć się bezwartościowi i zdesperowani. Po tym, jak główny wokalista Linkin Park, Chester Bennington, odebrał sobie życie, jego żona Talinda udostępniła jego zdjęcie zrobione  na kilka dni przed jego samobójstwem. Chester uśmiechał się i bawił z rodziną i nikt nie wiedział, jakie myśli krążyły mu w tej chwili po głowie.

Oto, jak możesz pomóc komuś, kto cierpi na uśmiechającą się depresję:

 Pomóż im zrozumieć, że mają problem. Wiele osób nie chce się przyznać, że ma depresję, ponieważ nie chcą, aby ludzie uznali ich za osoby słabe. Daj im znać, że ich kochasz i wspieraj ich bez względu na to, co się stanie. Bądź dobrym słuchaczem. Oznacza to, że powinieneś aktywnie słuchać osoby, której chcesz pomóc, pozwalając jej poczuć, że słyszysz i rozumiesz, co mówi. Nie mów tylko, że wszystko będzie dobrze. Spróbuj wspólnie przemyśleć, jakie kroki można podjąć, aby poradzić sobie z sytuacją, i zaoferuj swoją pomoc, jeśli uważasz, że możesz coś zrobić. Pomóż im zwiększyć poczucie własnej wartości. Niektórzy eksperci sugerują, że nasza samoocena jest naszym „emocjonalnym układem odpornościowym”, a kiedy się psuje, zaczynamy czuć się przygnębieni.

Pomóż im zachowywać się „normalnie”. Spróbuj zachęcić osobę, która cierpi na uśmiechającą się depresję, do zrobienia wszystkiego, co zrobiłby „zdrowy” człowiek. Zaproponuj wykonanie kilku z nich razem. Mogliby robić zakupy, chodzić do kina lub biegać po parku każdego ranka. Nasze działania fizyczne wpływają na nasze uczucia i emocje, a zachowywanie się jak szczęśliwsza osoba może pomóc Twojemu przyjacielowi poczuć się lepiej.

Zwróć większą uwagę na ludzi, których kochasz. Wiadomość lub 2 wiadomości tygodniowo, które wysyłamy sobie nawzajem, wydają się wystarczające w naszym nowoczesnym tempie życia, ale tak nie jest. Zadzwoń do znajomych i rodziny, kiedy tylko o nich pomyślisz, zapytaj ich, jak się czują, i nie zadowalaj się szybkim „W porządku”. Zaangażuj się i upewnij się, że nie przegapisz niepokojących objawów, które opisaliśmy powyżej. Zaproponuj, aby trzymali się zdrowszej diety i zaczęli ćwiczyć. Osoby z depresją mogą mieć trudności z chodzeniem na siłownię, ale wykonywanie ćwiczeń w domu może być dla nich w porządku. Eksperci uważają, że niektóre rodzaje depresji mogą być spowodowane brakiem pewnych pierwiastków w naszym organizmie (na przykład serotoniny lub witaminy D), a niedobór ten często można naprawić za pomocą zdrowej diety. Zaproponuj podjęcie terapii i skorzystanie z pomocy medycznej. Samodzielne wyleczenie depresji może być niezwykle trudne lub nieosiągalne. Terapeuta może pomóc Twojemu przyjacielowi lub krewnemu szybciej i skuteczniej walczyć z depresją. Pozwól ukochanej osobie zrozumieć, że nie ma nic złego w szukaniu profesjonalnego leczenia: nie jest to krępujące i nie osłabia.

Twoja OcenaFacebook Conversations