Jak liczy się wiek psa? Ile to jest 1 rok psa? Jak starzeje się pies?
Jak liczy się wiek psa? Ile to jest 1 rok psa? Jak starzeje się pies?
Czy jeden rok życia psa odpowiada siedmiu ludzkim? Do niedawna tak uważaliśmy. Jednak kynolodzy twierdzą, że nie jest tak do końca. Ile ma ludzkich lat i jak szybko dorasta Twój pies?

Przede wszystkim ważna jest masa czworonoga. Duże psy dojrzewają wolniej i żyją krócej niż te mniejsze. Poza tym psy wykastrowane żyją statystycznie o rok dłużej. Niewielkie psy średnio rosną i osiągają stabilność psychiczną nawet w 10 miesięcy życia.

Duże dojrzewają nawet dwa lata, a mniej więcej po 7-8 latach małe psy zaczynają się starzeć.  Duże czworonogi znacznie szybciej - po 5-6 latach. U leciwych psów pojawiają się siwe włosy najpierw w okolicach pyska, później na grzbiecie i łapach.  Zęby ścierają się całe życie, ale od ok. siódmego roku ścierają się siekacze.

U ośmioletnich psów widać już starte kły. U około dziesięciolatków wszystkie zęby przybierają owalny kształt. Statystycznie po 12. roku życia zęby zaczynają wypadać. Wiek psa widać też w jego oczach, które z upływem lat stają się coraz bardziej mętne i zamglone.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!