Jak mogę zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Jak zwiększyć płodność?
Jak mogę zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Jak zwiększyć płodność?
Relaks i regularne współżycie to najlepszy sposób na poczęcie dziecka. Jeśli jednak już dość długo staracie się wraz z partnerem o to, by zostać rodzicami, powinniście pamiętać o tym, by odbywać stosunki w czasie., gdy twój organizm przechodzi owulację - ale jednocześnie nie koncentrujcie się przesadnie na dokładnym wyznaczeniu tych dni.

Co to jest owulacja?

Z owulacja (jajeczkowaniem) mamy do czynienia wtedy, gdy jedna lub więcej komórek jajowych zostaje uwolnionych przez jeden z jajników. Jest to najbardziej płodny okres w całym cyklu menstruacyjnym. Każdego miesiąca w jajnikach dojrzewa 15 do 20 komórek jajowych. Największa z nich zostaje wydalona na powierzchnię jajnika i przechodzi do jajowodu. Zwykle od przypadku zależy, który jajnik wydali komórkę jajową, owulacja bowiem nie występuje raz w jednym, raz w drugim jajniku.

Kiedy powinnam odbyć stosunek, jeśli chcę zajść w ciążę?

Okres płodny trwa tylko kilka dni w miesiącu (w przybliżeniu około 14. dnia przy 28-dniowym cyklu). Uwolniona podczas owulacji komórka jajowa żyje tylko 24 godziny. Ale ponieważ plemniki żyją 72 godziny, do zapłodnienia może dojść nawet, gdy stosunek nastąpił 2-3 dni przed jajeczkowaniem.

Podczas zbliżenia nie myśl jednak o terminach, gdyż przez to seks stanie się ciężkim obowiązkiem, który należy spełnić w odpowiedni dzień, nawet jeśli się nie ma ochoty. Niestety, osoby, które bezskutecznie starają się o dziecko, zaczynają często kojarzyć seks z doświadczanymi trudnościami, co wywołuje kolejne obawy. Natomiast jeśli się odbywa stosunki co dwa, trzy dni, bez zaglądania do kalendarzyka, nasienie będzie w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, niezależnie od tego, co mówią wykresy lub zestawy do wyznaczania właściwego dnia.

Większość par aktywnie starających się o potomstwo doczeka się ciąży w ciągu roku. Jeśli po roku starań wysiłki nadal nie dają rezultatu (lub przez sześć miesięcy, jeśli masz więcej niż 30 lat), należy sprawdzić, czy nie istnieje jakaś przeszkoda kliniczna. Mając to na uwadze oraz przestając się koncentrować na „właściwym dniu* można znów spontanicznie cieszyć się przyjemnością, jaką daje współżycie. Niektórzy eksperci są wręcz zdania, że - o ironio! - myślenie o odbyciu stosunku we właściwym dniu prowadzi do powstrzymania owulacji z powodu stresu.

Jak poznać, kiedy przypada najbardziej płodny dzień?

W trakcie cyklu menstruacyjnego śluz wydzielany przez szyjkę macicy z każdym dniem zwiększa objętość oraz zmienia konsystencję, co odzwierciedla większy poziom estrogenów w organizmie. Gdy śluz jest przejrzysty, śliski oraz rozciągliwy - przez wiele kobiet porównywany do surowego białka jajka - masz dni płodne. Śluz ten ma za zadanie chronić plemniki oraz pomóc im szybko przechodzić w górę przez macicę do jajowodów. Około 20% kobiet wyczuwa aktywność jajników, a uczucie to może przybierać postać od niewielkiej dolegliwości po silny ból. Niektóre kobiety określają to doznanie jako ..jednostronny ból w podbrzuszu" lub szczególne uwrażliwienie. Ból ten może trwać od kilku minut do kilku godzin. Jeśli raz w miesiącu odczuwasz specyficzny, podobny ból w tym samym mniej więcej czasie, sprawdź, jak wygląda śluz szyjkowy. Dla wielu kobiet ból owulacyjny jest przydatną wskazówką.

Czy zmiana temperatury ciała sygnalizuje owulację?

Przed rozpoczęciem jajeczkowania temperatura ciała wzrasta od 0.5 do 1,6 stopnia. Nie sposób tego odczuć, ale można użyć termometru do pomiaru podstawowej porannej ciepłoty ciała. Wzrost temperatury spowodowany jest tym, że uwolnienie komórki jajowej stymuluje wytwarzanie progesteronu, hormonu podwyższającego ciepłotę ciała. Zatem jesteś najbardziej płodna na dwa, trzy dni przed wzrostem temperatury.

Na jakiej zasadzie działa zestaw do określania dni płodnych?

Działanie takiego zestawu polega na wykrywaniu gwałtowne go wzrostu poziomu hormonu luteinizującego (LH) tuż przed owulacją {patrz: wykres}. Za jego pomocą można przewidzieć, kiedy dojdzie do jajeczkowania, na 24 lub 36 godzin wcześniej. Niestety, działanie tych zestawów nie jest wolne od błędu, ponieważ silniejszemu wydzielaniu LH może towarzyszyć uwolnienie komórki jajowej lub nie. Co więcej, czasem fałszywy wzrost wydzielania LH następuje przed prawdziwym. Należy bardzo dokładnie przestrzegać instrukcji załączonej do zestawu. Jeśli masz 28-dniowy cykl menstruacyjny, zacznij posługiwać się testem w 11. dniu i używaj go przez 6 dni lub zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku cyklu dłuższego, na przykład 35-dniowego, rozpocznij badanie w 14. dniu i kontynuuj je przez 9 dni. Niestety, zestawy te najgorzej sprawdzają się u kobiet, które nieregularnie miesiączkują i najczęściej chcą z nich skorzystać. Jeśli bowiem w twoim przypadku długość cyklu wynosi między 28 a 40 dni, do owulacji dochodzi między 14. a 26. dniem, a tymczasem zestaw bada 5 do 9 dni.

Zdaniem The Royal College nie ma dowodu na to, że korzystanie z metod wykrywających zwiększenie wydzielania LH lub mierzenie temperatury w celu wyznaczenia dni płodnych zwiększa skuteczność prób zajścia w ciążę; zatem odradzają te sposoby. Innymi słowy, badania wykazują, że mierzenie temperatury ciała oraz korzystanie z zestawów do określania dni płodnych na dłuższą metę nie prowadzi do pożądanych rezultatów. Wszelkie wykresy dostarczają jednak wielu przydatnych informacji o twoim cyklu menstruacyjnym oraz o tym, jak regularnie przebiega u ciebie jajeczkowanie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!