Jak przygotować swój organizm do ciąży?
Jak przygotować swój organizm do ciąży?
Jeśli podjęliście z partnerem decyzję, że chcecie mieć dziecko powinniście wspólnie się zastanowić nad waszym sposobem odżywiania oraz stylem życia, aby poczynić ewentualne zmiany. Jeśli zaczniecie zdrowiej jeść, ograniczyć e spożywanie alkoholu oraz natychmiast rzucicie palenie, wtedy będziecie mogli uznać, że dajecie swemu przyszłemu dziecku najlepszy start w życie.

Czy powinnam się pozbyć nadwagi przed zajściem w ciążę?

Oczywiście najlepiej przestrzegać właściwej masy ciała, ale przed rozpoczęciem diety lub programu ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem. Powinno się chudnąć stopniowo, gdyż utrata dużej liczby kilogramów na morderczej diecie może pozbawić organizm zapasów substancji odżywczych, a to nie najlepszy pomysł przed zajściem w ciążę. [Warto natomiast schudnąć, jeśli ciąża planowana jest w nieco odleglejszym czasie. Z jednej strony łatwiej będzie zajść w ciążę, poprzez przywrócenie owulacji (problem kobiet otyłych), z drugiej strony ograniczy się ryzyko powikłań związanych z ciążą i porodem, które u kobiet otyłych są zdecydowanie częstsze.]

Czy przed zajściem w ciąże należy ograniczyć spożycie alkoholu?

Jeśli regularnie pijesz alkohol, musisz to zmienić. Obecnie zaleca się, by nie pić w czasie ciąży więcej niż jedną lub dwie jednostki alkoholu, raz lub dwa razy w tygodniu. Za jednostkę uważa się ’4 litra piwa o standardowej zawartości alkoholu albo typową „barową* miarkę wysokoprocentowego alkoholu. Przeciętny „domowy kieliszek wina" to mniej więcej dwie jednostki.

Czy przed zajściem w ciąże należy rzucić palenie?

Zdecydowanie tak. Dzieci kobiet, które paliły w czasie ciąży, ważą niemal o 226 g mniej niż dzieci kobiet niepalących. A niska masa urodzeniowa dziecka to główna przyczyna chorób okresu noworodkowego, upośledzeń oraz śmierci. Dowody na to, że palenie tytoniu może mieć inne szkodliwe skutki, budzą kontrowersje, niemniej jednak z tym nałogiem wiąże się także wystąpienie ciąży ektopowej, poronienia , problemy z łożyskiem, krwawienie z dróg rodnych oraz przedwczesne porody.

Wedle badań palenie w czasie ciąży wpływa szkodliwie na rozwój umysłowy i zachowanie dziecka. Inne natomiast wskazują. że pewne wady wrodzone częściej występują u noworodków, których matki paliły w czasie ciąży. [Płód czuje, że matka zapaliła papierosa Już po kilkunastu sekundach, czego dowodzą badania oceniające przepływ przez naczynia. Szkodliwość palenia nie budzi już żadnych kontrowersji, dyskusje dotyczą jedynie tego, które nieprawidłowości występują częściej.]

Czy przed zajściem w ciąże należy przyjmować kwas foliowy?

Kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia u płodu poważnych defektów cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa. Wada ta polega na tym. że kręgi wokół rdzenia kręgowego nie łączą się ze sobą całkowicie. W okresie poprzedzającym poczęcie należy przyjmować codziennie preparat zawierający 0.4mg (na etykietach oznaczane także ja ko 400 mikrogramów ) kwasu foliowego. Powinno się go przyjmować od chwili zrezygnowania ze środków antykoncepcyjnych przynajmniej do 12. tygodnia ciąży. Sprawdź- czy wybrany preparat nie zawiera retinolu {zwierzęcej postaci witaminy A) lub tłuszczu z wątroby ryb ?. Zaleca się zwiększenie dziennej dawki kwasu foliowego do 5mg kobietom, które same mają wady cewy nerwowej albo urodziły dziecko z taką wadą, albo których partner (bądź ktoś z najbliższej rodziny) ma taką wadę. Zwiększenie dawki zaleca się również kobietom, które przyjmują leki przeciwko padaczce, cierpią na celiakię (nietolerancję glutenu) albo anemię sierpowato-krwinkową.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!