Jak ustalić ojcostwo w czasie ciąży?
Jak ustalić ojcostwo w czasie ciąży?
Badanie genetyczne pozwalające ustalić ojcostwo można wykonywać już od 10 tygodnia ciąży. Dają pewny wynik – równie wiarygodny, jak w przypadku testów wykonywanych już po urodzeniu dziecka. Badania te są proste i szybkie, stają się też coraz popularniejsze i można je wykonać w całej Polsce.

Dzięki testom na ojcostwo można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć biologiczne ojcostwo. To bardzo przydatne w wielu sytuacjach – daje pewną odpowiedź jeśli pojawią się wątpliwości i może pomóc partnerom podjąć decyzję o związku i opiece nad dzieckiem. Pewność co do ojcostwa może mieć duże znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa przyszłej mamy i spokojnego przebiegu ciąży.

Jak wygląda test na ojcostwo w ciąży?

Aby go wykonać, potrzebne jest pobranie próbek zawierających DNA dziecka. Może to być np. próbka krwi matki, ponieważ w czasie ciąży znajduje się w niej nie tylko DNA kobiety, ale i płodu. Można je od siebie odizolować i porównać z materiałem genetycznym ojca. Takie badanie przypomina zwykłą morfologię, ale pozwala na wiarygodne ustalenie ojcostwa. DNA dziecka znika z krwi matki po porodzie, więc takie badanie jest specyficzne dla danej ciąży.
To jednak nie jedyny sposób. Ojcostwo ustalić można także dzięki badaniu płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki (czyli zewnętrznej błony płodowej) uzyskanych podczas badań w ciąży. Pobiera je lekarz pod kontrolą USG. Takie badanie daje równie pewny wynik i jest dostępne od około 13-15 tygodnia ciąży. W tym przypadku test na ojcostwo można połączyć z badaniem prenatalnym, które pozwoli sprawdzić, czy dziecko nie ma np. trisomii odpowiedzialnej za zespół Downa.

DNA rodziców – może pochodzić z dowolnych próbek

DNA dziecka porównuje się w badaniu z DNA rodziców. Jeśli pobierana jest krew matki, próbką od ojca są wymazy z wewnętrznej strony policzka. W przypadku analizy płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki, od rodziców można pobrać tak naprawdę dowolną próbkę. Poza wymazami z policzka może to być szczoteczka do zębów, używane chusteczka higieniczna, niedopałek papierosa, czy widelec lub szklanka. Wybór próbek wykorzystanych do badania ojcostwa w czasie ciąży zależy od indywidualnej sytuacji pacjentów.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!