Jak przygotować organizm do ciąży?
Jak przygotować organizm do ciąży?
Wiele kobiet przez długi czas stosuje antykoncepcję a kiedy ją przerywa, okazuje się, że ma trudności z zajściem w ciążę. By uniknąć takiej sytuacji ważne jest właściwe podejście do tematu ciąży. Przed zaplanowaniem dziecka należy upewnić się, czy oboje rodzice są zdrowi. Warto zatem właściwie o siebie zadbać.

 Aby organizm zmagazynował wystarczającą ilość witamin i minerałów dla prawidłowego rozwoju płodu, potrzebuje trzech miesięcy. Dla pewności okres ten warto wydłużyć o kolejne trzy. Wówczas wiemy, że nasze dziecko otrzyma to, czego naprawdę potrzebuje.

Przyszła mama powinna zacząć dbać o swoją formę. Im kobieta sprawniejsza fizycznie, tym lepiej zniesie poród, dlatego warto to uwzględnić i zapisać się na basen i aerobik. Dzięki aktywności ciało stanie się bardziej jędrne, co może zapobiec powstaniu rozstępów i uaktywnieniu się bólu pleców, który jest typowy dla ciąży.

Drugim, równie ważnym czynnikiem jest odpowiednio dobrana dieta, w której nie może zabraknąć minimum 800 mg wapnia w ciągu dnia. Organizm otrzyma taką porcję na przykład po wypiciu trzech szklanek mleka.

Właściwie opracowana dieta ma związek z zajściem w ciążę, przy czym dietę powinna przestrzegać nie tylko kobieta, ale i mężczyzna. Dużo lepszą propozycją napoju jest sok pomarańczowy, a nie kawa, bo zawiera on dużą ilość witaminy C. Sprzyjający dla plemników jest również cynk, który znajdziemy między innymi w fasoli i wołowinie.

Niekorzystnym czynnikiem jest palenie papierosów. Mając w planie urodzenie dziecka, warto z nich zrezygnować i już nigdy po nie nie sięgać. Nałóg ten prowadzi często do ciąży pozamacicznej, poronień, problemów z łożyskiem, pogorszenia jakości plemników, wad w życiu płodowym.

Kolejnym nałogiem, z którego należy zrezygnować jest picie alkoholu, co dotyczy obu rodziców. Picie każdego dnia piwa czy lampki wina zwiększa ryzyko uszkodzenia plemników.

Ryzyko problemu zajścia w ciążę zwiększa się również, kiedy pijemy więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie.

Przyszli rodzice powinni być również uwrażliwieni na środki chemiczne. Szczególną ostrożność należy zachować pracując w zakładach chemicznych, fotograficznych, rolniczych.

Kiedy zmuszeni jesteśmy wykonać prześwietlenie rentgenowskie, warto wykonać je w pierwszej połowie cyklu, kiedy to ewentualne zajście w ciążę nie było możliwe.

Przed zajściem w ciążę warto wykonać stosowne badania. Podstawowe to: określenie grupy krwi, jeśli ta nie jest nam znana, morfologia ukazująca poziom żelaza, oznaczenie poziomu glukozy we krwi, badanie dotyczące toksoplazmozy.

Jeśli przyszła mama nie chorowała na różyczkę, warto się na nią zaszczepić. Choroba ta w okresie ciąży jest niebezpieczna dla dziecka.

Na co najmniej trzy miesiące przed ciążą warto zaszczepić się również przeciw żółtaczce typu B.

Planując ciążę należy uwrażliwić się na przyjmowanie leków. Niektóre z nich, np. Ibuprom może przyczynić się do poronienia.

Jeśli do tej pory kobieta przyjmowała tabletki antykoncepcyjne, teraz powinna z nich zrezygnować. Aby organizm zmienił błonę śluzową macicy potrzebuje kilku cykli menstruacyjnych. Zajście w ciążę zaraz po zrezygnowaniu z hormonów zwiększa ryzyko poronienia.

Pożądanymi lekami jet natomiast kwas foliowy. Jeśli przyszła mama zdrowo się odżywia, nie musi go przyjmować, jednak jego przyjmowanie zapobiega wystąpieniu wad układu nerwowego u dziecka.

Dni płodne przypadają na połowę cyklu. Jeśli trwa on 28 dni, dni płodne przypadają między 9 a 15 dniem. Można go określić na podstawie obserwacji śluzu, mierzenia temperatury ciała czy przy użyciu testu owulacyjnego, który można kupić w aptece.

Nie należy jednak skupiać uwagi na dniach płodnych i kochać się z partnerem jedynie w te dni. Dajmy sobie czas i bądźmy spontaniczni.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!