Jesteś samotna, samotny? Na co czekasz! Dr Irene S. Levine, psycholog prowadząca blog na temat przyjaźni, podpowiada, jak znaleźć bratnią duszę.

Znajdź czas. Zabiegani, przygnieceni obowiązkami, odkładamy spotkania z ludźmi. Myślimy: kiedyś się z nim/z nią spotkam. Czy będą czekać? Kontakty niepodtrzymywane więdną, a my wraz z nimi. Za to rozmowa z kimś przyjaznym poprawia samopoczucie.

Wyjdź do ludzi. Inni też pragną bliskich przyjaźni. Nie wymawiaj się nieśmiałością, zbierz się na odwagę i uśmiechnij się do kogoś, powiedz mu „dzień dobry”, zaproś na kawę. Nie zakładaj, że ta osoba ma już przyjaciół, że się spóźniłeś. Nigdy nie jest za późno na kolejnego przyjaciela. Potencjalni przyjaciele są wszędzie - wystarczy się rozejrzeć w szkole, w pracy albo w sąsiedztwie. Przyłącz się do koła, zapisz się na kurs.

Odpuść oczekiwania. Przyjaciele nie zawsze wyglądają tak, jak zakładasz. Nie wykluczaj z grona potencjalnych przyjaciół tych, którzy są starsi, młodsi, wyżsi, niżsi, bogatsi, biedniejsi niż się spodziewasz.

Pielęgnuj relację, pozwól jej się rozwinąć. Przyjaźń rzadko bywa uczuciem od pierwszego wejrzenia. Daj potencjalnym przyjaciołom szansę, byś mógł ich lepiej poznać, sam też daj im się poznać. Potrzeba na to czasu. A kiedy już się zaprzyjaźnisz, pielęgnuj relację.

Bądź takim przyjacielem, jakiego chciałbyś mieć. Bądź szczery’, współczujący, godny zaufania. Słuchaj uważnie, nie plotkuj i nie zdradzaj. Wyciągaj z problemów, gdy ktoś tego potrzebuje. Wybaczaj, ale tylko do momentu, gdy przyjaciel robi coś, by naprawić krzywdę. Przyjaźń powinna dawać radość obu stronom. Na taką przyjaźń zasługujesz.

Twoja OcenaFacebook Conversations