Poniższy tekst traktuje o ludziach toksycznych, czyli o tym kim oni są, jak ich rozpoznać oraz co najważniejsze, jak ich unikać . Poruszam ten temat, gdyż wydaje mi się, że o "polujących toksykach" (tak, oni polują) warto wiedzieć przynajmniej z dwóch powodów.

Jednym z powodów jest fakt, że jeżeli we własnym środowisku masz przynajmniej jedną osobę toksyczną i jesteś pod jej kontrolą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że również staniesz się osobą toksyczną. Drugi powód jest taki, że toksyczni ludzie potrafią wprowadzić dużo zamieszania, dużo negatywnej energii, a nawet dużo nieszczęścia do twojego życia.  Ludzi toksycznych można podzielić na kilka grup, ale ja skupię się na najbardziej parszywych i jadowitych bestiach, czyli na manipulantach.

Jak działają manipulanci?

Manipulanci w pierwszej kolejności obserwują swoją ofiarę,  tak jak to robią polujące zwierzęta, ale z tą różnicą, że zwierzęta polują, aby przeżyć, a ludzie toksyczni polują po to, aby karmić się twoją porażką lub upadkiem. Poznają twoją rutynę, dowiadują się  jakie są twoje mocne strony, słabe strony. Dowiadują się czego się boisz  oraz co stanowi dla ciebie problem, a co stanowi dla ciebie wyzwanie. Zbierają jak najwięcej informacji o tobie, a następnie przechodzą do działania,  które ma na celu zyskać twoje zaufanie.  Zwykle osiągają to poprzez komplementy,  poprzez docenianie ciebie, poprzez bycie  miłym w stosunku do ciebie. Stosują proste i zarazem najskuteczniejsze metody.  Toksyk przechodzi do sedna swojego  działania, gdy już ma pewność, że ufasz mu w 100%, czyli  zaczyna  obniżać twoje poczucie wartości oraz wzbudza poczucie winy.  Manipulanci mogą działać na wielu płaszczyznach, ale charakteryzuje ich to,  że wszyscy działają w ten sam sposób, czyli zalewają swoją ofiarę niczym niezawoalowaną krytyką. Przykładowo w pracy będziesz słyszał: "Dobrze to zrobiłeś, ale można to zrobić dużo lepiej". W związku usłyszysz "Dlaczego nie kupujesz mi kwiatów?" Kupisz kwiaty to od toksyka usłyszysz "Takich nie chcę, bo nie jest to spontaniczny gest".   W internecie toksyk będzie oskarżał ciebie o posty, które w jego mniemaniu są wymierzone przeciwko niemu itd.  Po pewnym czasie osoba toksyczna przechodzi do realizacji drugiej części swojego planu, a mianowicie podejmuje próbę odseparowania swojej ofiary od trzeźwo myślących znajomych/przyjaciół/kolegów/koleżanek, którzy stanowią dla niego zagrożenie.  Manipulant nie przebiera w środkach, a więc nie będzie dla niego żadnym problemem, aby wykorzystać wcześniej powierzone sekrety, a gdy zapytasz dlaczego zdradza coś co było powiedziane w tajemnicy  usłyszysz" Ojej, nie wiedziałem/am, że to jest dla ciebie,  aż tak ważne".  Jeżeli manipulant podejmuję próbę zdeprecjonowania określonych ludzi, to nie zawaha się wymyślić historie lub zdarzenia, uwiarygodnić je, a potem wykorzystać przeciwko ludziom, których niszczy. On po prostu wie, że musi ciebie odseparować od ludzi, którzy są dla ciebie wzmocnieniem oraz czujesz się przy nich dobrze i bezpiecznie.

Jak rozpoznać manipulanta?

Manipulanci to hipokryci, którzy mówią jedno, a robią zupełnie coś innego.  Na wierzchu, kiedy patrzysz z zewnątrz  to mili i sympatyczni, elokwentni, uśmiechnięci ludzie,  ale wystarczy,  że zejdziesz odrobinę głębiej i odkryjesz,  że w ich życiu są włącznie  byli przyjaciele, mają ciągłe i niekończące się pretensje, często są pasożytami społecznymi i mają długi . Zazwyczaj mają pretensje do całego świata o to, że ktoś zachował się wobec nich nie w porządku, że ktoś ich oszukał, że ktoś nie traktuje ich tak jak oni sobie to wyobrażają. Kolokwialnie mówiąc cały czas pozują na ofiary.  Manipulanci muszą ciągle udawać dlatego,  że wszystko co mają to ta zewnętrzna maska, którą zbudowali wokół siebie.  Dlatego jeśli  poczują, że zbliżasz się do odkrycia kim naprawdę są, to będą reagować agresją, będą próbować wpędzić ciebie  w jeszcze większe poczucie winy. Oczywiście mogą także próbować ciebie zastraszać.  Manipulanci prawie zawsze są osobami wypełnionymi zawiścią,  a to dlatego, że sami nie mają tyle zasobów ile by chcieli mieć i nie są tak dobrzy,  jak ich mniemaniu powinni być. Zazdroszczą  sukcesów, zasobów, szczęścia, miłości, przyjaźni innym ludziom  - to ich napędza Manipulanci nie wybieraj sobie na ofiarę byle kogo, bo na ofiary  najczęściej wybierają sobie  osoby,  które odniosły sukces. czy to finansowy, czy  to w biznesie,  czy to w życiu osobistym, czy w sporcie.  Osoba, która błyszczy w jakiś sposób, która ma wysoką energię, która jest lubiana i podziwiana przez innych i do takiej osoby manipulator przysysa się,  jak wampir energetyczny i żyje tym, że z każdym dniem doprowadza tę osobę coraz bliżej porażki.

Manipulanci nie dają wartości . Na poziomie deklaracji mogą być dozgonnymi przyjaciółmi, specjalistami w każdej dziedzinie,  a jeżeli zejdziesz głębiej to odkryjesz, że nie ma tam żadnych wartości. Manipulanci nigdy nie kierują się zasadami, nie mają żadnych wartości, często przekraczają granice społeczne i często nawet tego nie zauważają

Najgroźniejsza broń  osób toksycznych?

Manipulanci nigdy nie dają bezinteresownie Zawsze dają,  żeby dostać coś w zamian, to jest transakcja  handlowa, to nigdy nie  jest szczery otwarty gest.  Przykładowo dostaniesz od takiej osoby  przyjaźń, ale w zamian będzie oczekiwał lojalności i prędzej czy później  będziesz musiał  brać udział w chorych intrygach osoby toksycznej, a tym samym samemu stając się osobą toksyczną.Manipulant domaga się twojej obecności jak najczęściej.  Natomiast,  kiedy ty jesteś w potrzebie on znika, rozpływa się w powietrzu. Nie ma go i dopiero potem pojawia się jakby spod ziemi i pyta jak było, a swoją nieobecność zazwyczaj tłumaczy w trywialny sposób.  Manipulant  będzie dążył (to jest jest jego najgorsza broń) do obniżenia twojego poczucia własnej wartości i do wędzenia cię w poczucie winy do tego stopnia,  aż ty zaczniesz myśleć o sobie, że jesteś gorszym, czy też mniej wartościowym człowiekiem, niż on. Manipulant chce  doprowadzić do tego byś w sytuacjach kryzysowych prosił go o to,  żeby został w twoim życiu.  Dlatego,  że widzisz w nim już jedyne oparcie,  bo odseparuje ciebie od ludzi, którzy byli tym wsparciem wcześniej,  odseparuje ciebie od twojej codzienności i będzie jedną najważniejszą osobą w twoim życiu.  Doprowadzi do tego,  że będziesz prosił go,  żeby w tym życiu został, mimo że jego jedynym celem jest zepsuć ci to życie i sprawić, żeby było ci w tym życiu źle, nudno, smutno i szaro.  Jeśli manipulant pojawi się w twoim życiu jest tylko 1 sposób,  żeby sobie z nim poradzić.  Musisz się całkowicie od niego odseparować, musisz przestać go słuchać dlatego,  że manipulant  jest świetny - wielkie odkrycie  - w manipulowaniu.  Jeżeli tylko wejdziesz z nim w dyskusję, to on zawsze przedstawi ci i sprawę z takiego punktu widzenia,  że to  znowu ty poczujesz się źle, że znowu ty poczujesz się winny.  Poczujesz się źle z faktem, że w ogóle  mogłeś go oskarżyć i dasz mu jeszcze jeden argument do jego koszyka ze  sprytnymi manipulacyjnymi/trikami, więc nie rób tego.  Jeżeli rozpoznasz osobę jako manipulanta jedynym wyjściem jest odciąć się od niej, czyli powiedzieć dziękuję nie jestem zainteresowany ofertą.  Nieważne czy ona  dotyczy  życia biznesowego, czy przyjaźni, czy waszych po prostu poprawnych relacji odcinasz się i powtarzasz dziękuję nie jestem zainteresowany ofertą tak długo,  aż sobie pójdzie.

DoktorPajchiwo.

Twoja Ocena