Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego od­dechu to palenie tytoniu, spożywanie nie­których pokarmów i zła higiena zębów. Pokarmy i napoje wpływają na oddech bezpośrednio (np. napoje alkoholowe) lub poprzez układ trawienny i płuca (pokarmy o dużej zawartości siarki, jak np. czosnek). Również wszystko, co wysusza jamę ust­ną, wyzwala nieprzyjemny oddech. Stały przepływ śliny kontroluje wzrost flory bak­teryjnej w jamie ustnej.

Zmniejszenie się wytwarzania śliny w czasie snu jest przyczy­ną tzw. porannego oddechu. Leki ograniczające przepływ śliny, a także schorzenia gruczołów ślinowych, są rów­nież przyczyną nieprzyjemnej woni z ust. Z wiekiem wytwarzanie śliny ulega zmniej­szeniu, co tłumaczy częste występowanie nieprzyjemnego oddechu u starszych ludzi.

Badania diagnostyczne

W poszukiwaniu innych przyczyn przykre­go oddechu pierwszym logicznym kro­kiem jest staranne badanie stomatologicz­ne. Jeśli przyczyna tkwi gdzie indziej, le­karz może ją wykryć w trakcie badania fizycznego jamy ustnej, gardła i płuc. Cza­sem ważnych wskazówek dostarcza rodzaj zapachu. Na przykład oddech o zapachu owoców lub lakieru do paznokci może wskazywać na cukrzycę. Aby potwierdzić rozpoznanie cukrzycy, schorzeń wątroby lub nerek, wykonuje się badania krwi i moczu. Badanie radiologicz­ne klatki piersiowej i badanie plwociny mo­że wykazać zapalenie płuc.

Leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust

Jest zależne oczywiście od przyczyny. Jeżeli nieprzyjemny oddech powodowany jest złą higieną jamy ustnej, można temu zaradzić poprzez wypełnienie ubytków, usunięcie ka­mienia nazębnego, czyszczenie zębów oraz leczenie chorób dziąseł. W przewlekłej su­chości jamy ustnej korzystny wpływ może mieć specjalne jej płukanie lub sztuczna śli­na. Jeżeli przyczyną odoru jest przewlekłe zakażenie, np. przewlekłe zapalenie oskrzeli, można podawać antybiotyki.

Inne metody leczenia

Ziołolecznictwo Pietruszka, roślina boga­ta w chlorofil, jest popularnym środkiem odświeżającym oddech. Spożycie gałązki świeżej pietruszki po zjedzeniu cebuli lub innych produktów o nieprzyjemnym zapa­chu często zapobiega wywoływanemu przez nie odorowi.

Również bogata w chlorofil lucerna jest skutecznym środkiem przeciwko nieświeże­mu oddechowi. Zielarze zalecają 1 łyżkę stołową soku z lucerny (sprzedawany jest w sklepach ze zdrową żywnością) 2 razy dziennie. Można też przyjmować tabletki zawierające wyciąg z lucerny. Innymi zioła­mi, które przeciwdziałają odorowi z ust, są goździki, imbir (korzeń), mięta, koper, na­siona anyżu, szałwia i rozmaryn. Liście nie­których z nich można żuć, wyciągi z innych miesza się z wodą w stosunku 1:3 (jedna część ekstraktu), komponując płyn do płu­kania ust.

Leczenie dietą Naturopaci często doradza­ją 3-dniową głodówkę, która w ich mnie­maniu oczyszcza organizm z toksyn i usu­wa przyczyny nieświeżego oddechu. Jeden z programów naturalnego leczenia poleca jedzenie wyłącznie surowej żywności przez 2 dni przed głodówką i po jej zakończeniu.

Samoleczenie

W większości wypadków nieświeży oddech jest łatwo eliminowany przez staranną sa­mokontrolę, poczynając już od przeglądu jadłospisu. Zasadnicze znaczenie ma staranna hi­giena zębów. Odwiedzaj stomatologa co 6 miesięcy (lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba), aby dokonać przeglądu i oczyścić uzębienie. Używaj nitki dentystycznej i szczotkuj zęby rano i wieczorem, a także po jedzeniu. Jeśli szczotkowanie zębów po każ­dym posiłku nie  jest możliwe, przynajmniej wypłucz usta wodą lub płynem do ust. Niestety, większość płynów do ust masku­je tylko nieprzyjemny zapach. Zawierające cynk i benzoesan sodowy płyny pomagają jednak w zneutralizowaniu wytwarzających odór resztek pokarmowych. Płukanie ust słoną wodą lub roztworem zawierającym 1 łyżkę stołową wody utlenio­nej na 1/2 szklanki wody również pomaga kontrolować florę bakteryjną jamy ustnej i usunąć nieprzyjemny zapach. Swój udział w powstawaniu odoru z ust może mieć również język; czyść go miękką szczoteczką zanurzaną w ciepłej wodzie z solą, sodzie oczyszczonej lub wodzie utlenionej. Aby zapobiec suchości jamy ustnej, nale­ży wypijać co najmniej 8 szklanek wody lub innych płynów dziennie. Sok owocowy po­budza wydzielanie śliny; podobnie działa bezcukrowa guma do żucia.

Inne przyczyny nieprzyjemnego oddechu

Do licznych chorób, w przebiegu których dochodzi do powstawania nieprzyjemne­go oddechu, należą: cukrzyca, przewlekłe zapalenie oskrzeli i inne zakażenia płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, za­palenie błony śluzowej żołądka, zapalenie i marskość wątroby oraz niektóre nowo­twory. W przebiegu niewydolności nerek oddech ma zapach moczu. Zarówno cho­roby z towarzyszącymi wymiotami, jak i długotrwałe głodzenie mogą być przy­czyną przemijającego nieprzyjemnego za­pachu z ust.

Twoja Ocena