Włosy, tak jak i paznokcie, są wytworem skóry. Najwięcej rośnie ich na głowie - około 120 tysięcy. Co dzień tracimy około 60 włosów, a na ich miejsce wyrastają nowe. Włos na głowie i na brodzie „żyje" od 3 do 5 lat, natomiast włosy rzęs odnawiają się co około 100-150 dni.

Wygląd naszych włosów zależy od bardzo wielu czynników. Mieszki włosowe, czyli kanaliki, z których wyrastają włosy, mają różne kształty. Z okrągłych mieszków wyrastają włosy proste, z owalnych - falowane, a z tych o najbardziej spłaszczonym kształcie - rosną włosy mocno skręcone.

Kolor włosów zależy od ilości zawartych w nich barwników: brązowej melaniny i czerwonego karotenu (tego samego, który nadaje marchewce piękną pomarańczową barwę!). Jak łatwo się domyślić, u osób rudych wytwarza się jedynie karoten, a ludzie z czarnymi włosami mają strasznie dużo melaniny. Natomiast u blondynów zabarwiona jest tylko zewnętrzna warstwa włosa, co daje efekt jasnego odcienia.

Na starość włosy siwieją. Tracą zdolność do produkowania barwników, a pomiędzy ich komórkami pojawiają się pęcherzyki powietrza. Zdarza się też, że w wyniku uszkodzenia ośrodka wzrostu włosa (znajduje się on na samym końcu włosa, w skórze), włos przestaje rosnąć w ogóle.

Paznokcie, kolejny wytwór naszej skóry, pokrywają końcówki palców rąk i nóg. Rosną bez przerwy, około 1 mm na 10 dni. „Nowy" paznokieć, narastając od dołu, wypycha „stary" ku wierzchołkowi palca, więc obcinamy (podobnie jak z włosami) zawsze tę najstarszą część.

Aby nasze włosy i paznokcie były zdrowe, lśniące i silne, powinniśmy się dobrze odżywiać i dostarczać organizmowi witamin.

Twoja Ocena