Oczywiście nie wszystkie przyczyny jesteśmy w stanie odkryć samodzielnie. Jeśli wypadanie trwa już dłuższy czas, a nasze działania nie przynoszą rezultatów, najlepiej wybrać się do dermatologa. Sprawdzi on dokładnie stan naszej skóry i ewentualnie zleci odpowiednie badania.

1. Stres

To bardzo częsta przyczyna wypadania włosów, w dodatku zazwyczaj bagatelizowana. Niestety stres powoduje nie tylko problemy z włosami, ale i wiele innych, poważniejszych schorzeń. Oczywiście nie każda stresująca sytuacja ma na nas tak negatywny wpływ. Dopiero długotrwały, intensywny stres może nam poważnie zaszkodzić. Co możemy zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim spróbować wyeliminować czynnik stresogenny, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Pomocne mogą być też dieta bogata w magnez i wszelkie metody relaksacyjne (np. ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, czy odpowiednia muzyka).

2. CHOROBY SKÓRY

 Jak łatwo się domyślić, choroby skóry także mogą być jedną z przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Co ciekawe, problem ten powoduje nawet tak powszechna przypadłość jak łupież, nie powinna więc być bagatelizowana. Najczęściej jednak z wypadaniem włosów mają do czynienia osoby cierpiące na łojotokowe zapalenie skóry. Jest to przewlekła i często nawracająca choroba, która wymaga opieki dermatologa. Kolejną chorobą powodującą wypadanie włosów jest zapalenie mieszków włosowych wywołane przez bakterie. W każdym z tych przypadków i zawsze, gdy wypadaniu towarzyszy świąd, podrażnienie lub stan zapalny skóry głowy, powinnyśmy niezwłocznie udać się do lekarza, bo tylko szybko rozpoczęte i prawidłowo prowadzone leczenie pozwala zapobiec utracie włosów, a niestety w niektórych sytuacjach może być ona nawet trwała.

3. HORMONY

 Jednym z najczęstszych problemów związanych z hormonami jest wypadanie włosów występujące u kobiet po porodzie.  Powodem są zmiany hormonalne, które przyczyniają się do zaburzeń w cyklu życia włosów, o którym wspominałam na początku tego rozdziału. W czasie ciąży, na skutek działania podwyższonego poziomu estrogenów, włosy praktycznie nie wypadają, bo hormon ten utrzymuje je przez cały ten okres w fazie wzrostu. Po porodzie, gdy sytuacja hormonalna wraca do normy, wszystkie te włosy, które normalnie wypadłyby w trakcie ciążowych miesięcy, przechodzą nagle do fazy katagenu i po pewnym czasie wypadają. Takie wypadanie jest zupełnie normalne i powinno ustąpić samo w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Niestety nie jesteśmy w stanie temu zapobiec ani tego zwalczyć. Warto jednak po ciąży zadbać o skórę głowy, tak by włosy odrosły jak najszybciej. Oczywiście nie tylko ciąża ma wpływ na hormony. Częstą przyczyną problemów z wypadaniem włosów u kobiet jest również odstawienie tabletek antykoncepcyjnych (rzadziej zdarza się, że włosy wypadają po rozpoczęciu ich przyjmowania), a także menopauza.

4. NIEWŁAŚCIWA DIETA

 Dobrze zbilansowana dieta to podstawa nie tylko zdrowia, ale również naszego atrakcyjnego wyglądu, ma więc ona niebagatelny wpływ także na nasze włosy. Nasz organizm nie traktuje ich w sposób tak priorytetowy, jak byśmy tego chcieli, i najczęściej wszelkie witaminy, minerały, aminokwasy i inne dobre składniki trafiają do nich na samym końcu, dopiero wtedy, gdy cały organizm się nimi nasyci. W związku z tym wszelkie niedobory w pierwszej kolejności odbijają się właśnie na kondycji naszych włosów. Pomocne mogą być specjalne preparaty witaminowe, które znajdziemy w aptekach, ale przede wszystkim powinnyśmy się skupić na tym, by dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych składników wraz z pożywieniem. O tym, co lubią „jeść” nasze włosy, napiszę w dalszej części tego rozdziału.

5. UWARUNKOWANIA GENETYCZNE

 Główną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn (ale nie tylko) są geny, a dokładniej zapisana w nich wrażliwość naszych mieszków włosowych na DHT, czyli dihydrotestosteron, aktywną formę testosteronu. Takie łysienie nazywamy androgenowym (może ono dotyczyć również kobiet) i jak dotąd nie jest ono w pełni uleczalne, ale są sposoby, by je zahamować lub opóźnić.

6. INNE CHOROBY

 Zarówno choroby tarczycy, silne zatrucia, wszelkiego rodzaju infekcje, jak i zwykła gorączka mogą przyczynić się do wzmożonego wypadania włosów. O ile w przypadku większości dolegliwości sprawa jest prosta i wypadanie ustąpi samo wraz z nimi, o tyle w przypadku chorób tarczycy może pojawić się problem. Ich zdiagnozowanie, a potem dobranie odpowiedniej kuracji jest bardzo trudne, warto więc poszukać naprawdę dobrego lekarza specjalisty — endokrynologa. Wypadanie włosów nasilają też anemia i zespół policystycznych jajników, dlatego nigdy nie należy bagatelizować długotrwałego wypadania włosów, tylko skonsultować to z lekarzem.

7. LEKI

 Poza samą chorobą wpływ na wypadanie włosów mają również leki, które podczas niej przyjmujemy. Szkodliwe dla włosów mogą być te cytostatyczne i immunosupresyjne, stosowane obecnie nie tylko przy chorobach nowotworowych. Oczywiście podobny wpływ na włosy ma chemioterapia, a także narkoza. Jako szkodliwe dla włosów wymieniane są jeszcze leki przeciwzakrzepowe i te podawane przy chorobach tarczycy

Twoja Ocena