views
Może zadanie to nie wydaje się szczególnie trudne, jeśli myślimy o jednej malutkiej, gotowanej marchewce, komplikacje w tym procesie następują, kiedy organizm ma do czynienia z kilkoma wieloskładnikowymi pokarmami. By uporządkować znajdujące się z nich składniki i odpowiednio je wykorzystać, potrzebuje naszej pomocy. Jeśli natomiast organizm zostaje bombardowany potrawami, z których niewiele może wykorzystać do odżywienia komórek, zaczyna mieć problemy z pozbyciem się rozbitych składników pokarmowych i zaczynamy tyć.
W procesie trawienia zaangażowanych jest wiele mechanizmów, By owe mechanizmy mogły doprowadzić do skutecznego rozbicia składników pokarmowych i je wchłonąć z korzyścią dla nas, muszą odpowiednio funkcjonować. Dlatego też powinniśmy im pomagać, a nie dodatkowo je obciążać ciężkostrawnym jedzeniem.
Co wprowadzić do diety?
Współcześnie mamy niezliczenie wiele okazji do tego, by pogłębić problemy z trawieniem. Na co dzień spożywamy duże ilości produktów, które nasz organizm obciążają i sprawiają, że czujemy się ociężałe. By poprawić trawienie, nie potrzeba ograniczać do minimum ilość spożywanych posiłków, wystarczy zadbać, by w ich składzie pojawiło się to, co naszemu układowi pokarmowemu pomoże.
Jakie możemy zastosować zamienniki spożywanych codziennie pokarmów?
Wymieńmy np.:
- białe pieczywo pszenne na pieczywo wieloziarniste,
- ostre przyprawy na majeranek, chrzan, pietruszkę, koperek i cynamon,
- panierowane mięsa wieprzowe na ryby (dorsza, szczupaka, sandacza), drób i cielęcinę,
- parówki na polędwicę,
- słone przekąski na suszoną żurawinę i migdały,
- masło czekoladowe i orzechowe na dżemy i konfitury,
- banany na jabłka.
Błonnik do zadań specjalnych
Poza wymianą produktów ciężkostrawnych na lekkostrawne, potrzebujemy też wprowadzić do diety odpowiednią ilość dobroczynnego błonnika, który jak wiadomo działa pozytywnie na układ trawienny. Błonnik pomaga też w wyeliminowaniu ryzyka zachorowań na choroby nowotworowe, dlatego produkty bogate w błonnik powinny być codziennym elementem naszej diety. Spożycie błonnika w diecie społeczeństw rozwiniętych szacuje się na 15 g dziennie, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by pojawiało się go w codziennie spożywanych produktach 20-40 g.
Komentarze
0 comment