Według znanego psychologa Roberta Cialdiniego. wystarczy przestrzegać sześciu reguł, by namówić kogoś, żeby zrobił to, czego chcemy.

WZBUDZANIE SYMPATII Najchętniej spełniamy prośby osób, które lubimy. A czyjąś sympatię możemy zyskać, komplementując go. Dlatego jeśli chcesz. by mąż zawiózł cię do sklepu, powiedz, że w pracy masz kolegę, który w przeciwieństwie do mego jest fatalnym kierowcą Partner będzie chciał potwierdzić swoje umiejętności i pojedzie z tobą na zakupy.

POWOŁYWANIE SIĘ NA AUTORYTET Według tej reguły chętniej słuchamy osób. które są dla nas autorytetami. Jeśli np. uważasz, że powinniście zmienić samochód na bezpieczniejszy, pokaż mężowi opinie znanych rajdowców na temat danej marki. UDAWANIE NIEDOSTĘPNOŚCI Najatrakcyjniejsze wydają nam się rzeczy, które za chwilę mogą zniknąć z naszego zasięgu. Twój mąż nie chce iść na basen? Przekonaj go. że to ostatni tydzień, kiedy w promocji można kupić karnet na cały rok.

OCZEKIWANIE WZAJEMNOŚCI Zawsze chcemy się odwdzięczyć osobie, która wyświadczyła nam dobro. Dlatego jeśli chcesz słyszeć od męża komplementy, zacznij chwalić go pierwsza. Po pewnym czasie on się dostosuje i odpłaci tym samym.

WYMAGANIE KONSEKWENCJI Gdy dokonamy wyboru, staramy się dalej zachowywać zgodnie z pierwotną decyzją. Jeśli chcesz. by twój mąż zaczął się odchudzać, namów go. by powiedział o tym znajomym. Im więcej osób będzie wiedziało o jego zamiarze, tym bardziej mąż będzie starał się konsekwentnie wytrzymać w postanowieniu.

ODWOŁANIE SIĘ DO WIĘKSZOŚCI Według tej reguły ludzie zwykle uznają, że większość ma zawsze rację. Dlatego jeśli twój mąż pali, zacznij mu przypominać, ilu znajomych ostatnio rozstało się z tym nałogiem. Gdy zobaczy, jak rzucanie palenia jest modne, sam zdecyduje się na ten krok.

Twoja OcenaFacebook Conversations