Zalety i wady posiadania własnej firmy.
Zalety i wady posiadania własnej firmy.
Nie każdy może prowadzić własną działalność gospodarczą. W wielu przypadkach o sukcesie własnej firmy decydują przede wszystkim cechy osobowościowe, które mają ogromne znaczenie w podejmowaniu ryzyka, współpracy z innymi podmiotami oraz wizerunku przedsiębiorstwa.

Zanim zdecydujemy się na założenie własnej firmy, konieczne jest rozpatrzenie wad i zalet takiego przedsięwzięcia w naszym przypadku. Często okazać się może, że plusy i minusy związane z posiadaniem firmy są paradoksalnie tym samym, zawsze zaś = ich wpływ na naszą działalność będzie związany głównie z naszym indywidualnym podejściem.

Zalety

 • Świadomość, że wszystko zależy od nas – wszystkie zyski oraz satysfakcja z sukcesów są wyłącznie nasze i to właśnie my decydujemy jak się nimi podzielić w pracownikami oraz współpracownikamiruchomy czas pracy – często przy pracy na etacie mamy problem z załatwieniem koniecznych formalności w urzędach, wizytą u lekarza czy wyjazdem wypoczynkowym w ciągu tygodnia pracy. We własnej firmie to my ustalamy zasady, więc to od nas zależy kiedy i jak spędzać chcemy wolny czas oraz jak na co dzień organizować sobie pracę.
 • Pracujemy z kim chcemy – oczywiście są firmy jednoosobowe, w których nie będzie konieczności doboru współpracowników, jednak w większości przypadków to my decydujemy o tym jak wyglądać będzie „nasza ekipa”, zaś samodzielny dobór pracowników oznacza, że będziemy pracować w takiej atmosferze, jaka nam odpowiada.
 • Dom miejscem pracy – „normalna praca” wymaga od nas ścisłej dyspozycyjności w określonych godzinach. W przypadku własnej firmy jest inaczej, możemy pracować wyłącznie rano i wieczorem, co więcej możemy robić to w domu, nawet kiedy nie chce nam się wstawać albo nie mamy możliwości wyjazdu ze względu na chorobę czy warunki pogodowe, sporą część obowiązków, możemy wykonywać z własnej sypialni. Co ważne funkcjonowanie firmy możliwe jest także jeśli wyjeżdżamy za granicę lub jesteśmy stale czy chwilowo niezdolni do pracy.
 • Odpis od podatku – wiele przedmiotów, sprzętów i usług można przy prowadzeniu firmy odliczyć sobie od podatku, to sprawia, że nasze realne zyski będą większe. Wiele prowadzących firmy osób korzysta z tej możliwości także przy zakupie sprzętów na własny użytek.
 • Niezależność i możliwość rozwoju – praca w dużej firmie sprawia, że wiele naszych ambicji czy planów gaszonych jest już na etapie pomysłu, zaś we własnej firmie sami decydujemy co zostanie zrealizowane, a co nie ma szans na sukces. Własna firma pobudza ambicje, zmusza do kreatywnego myślenia i motywuje.
 • Mała firma może więcej – jest wiele branż, w których klienci poszukują właśnie małych firm do realizacji swoich zleceń. Wiąże się to m.in. z kosztami, mając do wyboru dużą renomowaną firmę, kontrahent nie może liczyć na wykonanie czegoś poza umową, często nie może być mowy o pracy po godzinach czy aneksach do umów. Także tryb pracy wielkich firm jest nieco inny, dlatego też mała firma na wielu rynkach jest w dużo lepszej sytuacji niż firma duża, dzięki swojej specyfice może zyskać wielu klientów.

Wady

 • Ryzyko – ważne zwłaszcza na początku, ale obecne przez cały czas prowadzenia działalności ryzyko może być dla osób bardziej nerwowych i niepewnych nie do zniesienia. Początkowo wiązać się ono będzie z samym założeniem firmy, później ponosić je będziemy każdorazowo decydując się na realizację danego zlecenia czy podjęcie współpracy z określoną firmą.
 • Czas pracy wrogiem – to, że nie musimy „odbijać karty” o 8.00 i 16.00 nie oznacza, że będziemy mieć dużo wolnego. Niestety przy własnej formie można wpaść w pracoholizm, w końcu ciągle ma się świadomość, że wszystko zależy od nas, a to z kolei obliguje nas do kontroli tego co dzieje się w firmie i przesiadywania długimi godzinami w pracy.
 • Brak regularnych dochodów – jeśli w dłuższym okresie czasu nie mamy stałych zleceń, a oszczędności są marne, naturalną koleją rzeczy nie mamy też środków do życia. To z kolei wiąże się z poczuciem klęski i usilną walka o każdy grosz – co na dłuższą metę musi być deprymujące, a nawet doprowadzić do spadku jakości naszych usług.
 • Konieczność doszkalania się – mało jest firm, które na lokalnym obszarze mają monopol. W znacznej większości przypadków zakładając firmę musimy orientować się jak wygląda sytuacja na rynku, ale to nie koniec, bo zorientowanym trzeba być przez cały czas. Ważne jest śledzenie konkurencji i trendów występujących na rynku, a to wymaga stałej aktywnościpreferencje na rynku – w przypadku wielu branż, w których współpraca możliwa jest wyłącznie z dużymi podmiotami. Gwarantują pewność wywiązania się w umowy swoją pozycją na rynku, kapitałem zakładowym oraz doświadczeniem. Wiele naszych potencjalnych klientów odmówi współpracy ze względu na tryb pracy, brak doświadczenia czy brak odpowiedniej płynności finansowej, dlatego też dobrze jest mieć kilka pewnych klientów już na początku działalności, oni umożliwią nam w miarę pewne funkcjonowanie.
 • Ręka na pulsie – mały przedsiębiorca samodzielnie zajmuje się całą dokumentacją wynikającą z prowadzenia firmy. To on osobiście odpowiada ze ewentualne błędy w papierach finansowych firmy i zależnie od jej statusu, także za długi. Taka odpowiedzialność nie sprawdzi się u niektórych typów osób.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!