views
Czym jest implant?
Implanty są po prostu wszczepem do organizmu, zabieg wszczepienia implantów przeprowadza się w celu odtworzenia naturalnej funkcji, rzadziej wyłącznie dla walorów estetycznych. Najczęściej stosowane są implanty zastępujące tkanki twarde, dlatego właśnie większości z nas kojarzą się one przede wszystkim z zębami.
Po co implanty?
Przed zabiegiem pacjent wraz z lekarzem ogląda szereg wykonanych wcześniej zdjęć, które ukazują ubytki i pokazują miejsca, w których można zastosować implanty. W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się szczegółową analizę problemów jamy ustnej, następnie leczy wszystkie te ubytki, które wymagają standardowego leczenia. Lekarz stomatolog określa braki i rekomenduje sposób leczenia, w przypadku braku zęba, który skutkuje przesuwaniem się części zgryzu w stronę wolnej przestrzeni po zębie, zalecane może być właśnie wstawienie implantu, który zastępować będzie ząb, dzięki niemu pozostałe zęby będą rosnąć prosto i nasz zgryz będzie poprawny.
Oczywiście nie każdy pacjent będzie mógł zostać skierowany na wykonanie implantu. Zwykle implanty są najlepszym rozwiązaniem w przypadku jednego zęba, alternatywną metodą może być np. wykonanie mostu, który jednak zwykle wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Implant nie może być wykonany u pacjenta, u którego lekarz zdiagnozuje podstawowe problemy higieniczne jamy ustnej, warto pamiętać, że wstawienie nowego zęba (ciała obcego) nie może odbywać się w szczęce, która jest chora. Dlatego przed wstawieniem implantu na pewno zalecane będzie zakończenie regularnego leczenia. Implant sprawia, że zęby stojące naprzeciwko brakującego zęba nie będzie wychodził, a zdrowe zęby umieszczone obok dziury nie będą się przesuwać.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg wprowadzenia pojedynczego implantu trwa około 30 minut. Standardowo wykonuje się go na dwa sposoby. Albo w miejsce brakującego zęba wprowadza się implant i wykonuje koronę protetyczną, drugi sposób polega na umieszczeniu implanta i poczekaniu z wykonaniem korony nawet kilka miesięcy. Mimo iż pierwsza metoda jest bardzo szybka i dla pacjenta bezproblemowa, niestety może okazać się mniej trwała, ponieważ implant od razu jest obciążony koroną.
Najpierw leczyć, później myśleć o implancie
Lekarz stomatolog powinien zawsze najpierw starać się wyleczyć ząb, a później dopiero rekomendować wstawianie implantów. Jeśli jest możliwość warto leczyć i ratować zęby. Leczenie niestety nie będzie w większości przypadkowo ani przyjemne, ani szybkie, może się opierać o terapię kanałową, nakładanie koron protetycznych – w końcu najlepsze jest naturalne uzębienie.
Koszty wstawiania implantów nie są niskie, obecnie szacować je trzeba na około 5-6 tysięcy złotych. W tym koszcie zawiera się przygotowanie implantu oraz wykonanie na nim korony protetycznej (niezależnie od tego czy będzie ona wykonywana zaraz po zabiegu czy dopiero po kilku miesiącach). Oczywiście implantologia wydaje się być o wiele za droga w porównaniu do standardowego leczenia (np. wykonanie mostu), jednak trzeba pamiętać o tym, że implant po pierwsze wykonywany jest „na miarę”, a po drugie jego założenie jest rozwiązaniem trwałym i bezproblemowym. Dobrze wykonane implanty to inwestycja na cale życie, sztuczne zęby nie będą szarzeć, ani wypadać – przy odpowiedniej higienie jamy ustnej pacjent nie będzie miał z nimi żadnego problemu.
Komentarze
0 comment