Badanie przeszłości, czyli kiedy żyły dinozaury.
Badanie przeszłości, czyli kiedy żyły dinozaury.
Dinozaury żyły na Ziemi wiele milionów lat temu i żaden -osobnik nie przetrwał do dzisiaj. Wiemy o ich istnieniu, ponieważ, ich kości zachowały się w postaci skamieniałości. Naukowcy wykopali do dzisiaj tysiące skamielin dinozaurów i zbadali je z niezwykłą dokładnością. Dzięki temu naukowcy mogą stwierdzić, jak wyglądały dinozaury i jaki tryb życia prowadziły. Naukowcy, którzy zajmują się badaniem skamielin dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń oraz roślin, to paleontolodzy.

Czym jest skamieniałość?

Jest to obiekt sprzed milionów lal. który został zachowany w skale. Większość skamieniałości to skamieniałości kości i zębów, ponieważ twarde części ciała łatwiej zachowują się niż delikatna skóra i mięśnie. Na przestrzeni milionów lat pierwotne części ulegają rozkładowi i zastępowane są przez minerały z otaczających je skał. Skamieniałości mogą być zarówno bardzo ciężkie, jak i kruche. Czasami odnajdowane .są rzadko spotykane skamieliny skóry i mięśni.

Gdzie możemy spotkać dinozaury?

W muzeum historii naturalnej. Widu muzeów posiada kompletne szkielety poskładane w taki sposób, że wyglądają jak ciała żywych dinozaurów. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wielkie były żywe dinozaury i w jaki sposób się poruszały. Niektóre z nich potrafi!}’ bardzo szybko biegać, a nawet podskakiwać w powietrze. Innu były w stanie tylko bardzo wolno chodzić.

Gdzie odkrywane są skamieliny dinozaurów?

W skałach mezozoicznych. Występowały one w tym samym czasie, gdy żyły dinozaury -230-6^ min lal temu. Kiedy dinozaur umierał, jego kości mogły zostać zasypane i zamienić się w skalę. Kiedy skały z tego okresu wypiętrzane są na powierzchnię ziemi w wyniku trzęsień lub erozji, skamieniałości prehistorycznych stworzeń mogą zostać odkryte i wydobyte.

W jaki sposób skamieliny przygotowywane są do badania?

Są one oczyszczane. Paleontolodzy muszą usunąć skamielinę z otaczającej ją skały, zwanej skałą macierzystą. Niektóre rodzaje skał mogą być rozpuszczone w wyniku działania substancji chemicznych, jednakże większość skal musi być zeskrobywana przy pomocy metalowych haczyków i dłut oraz wierteł dentystycznych. Skamieniałości są często moczone w substancjach chemicznych, by były mniej kruche. Następnie są fotografowane i szczegółowo odrysowywane.

W jaki sposób naukowcy badają skamieniałości?

Porównując je do kości innych zwierząt. Paleontolodzy porównują kształt skamieniałych zębów do zębów żyjących obecnie zwierząt. Jeżeli dwa badane gatunki posiadają podobne zęby, oznacza to, że prawdopodobnie żywiły się one podobnym pokarmem. Ślady pozostawione na kościach przez mięśnie, świadczą o tym, jak silny był dinozaur i w jakim kici miku poruszał nogami, szyją i pozostałymi częściami ciała.

Które skamieliny są najbardziej kruche?

Najdelikatniejszymi skamieniałościami dinozaurów są koprolity, czyli szczątki ich odchodów. Skamieniałe odchody noszą nazwę koprolitów i dzięki nim naukowcy są w stanic zobaczyć, czym żywiły sic dinozaury i jak dużo pokarmu zjadały. W niektórych obszarach można także odnaleźć skamieniałe odciski łap dinozaurów.

Nazewnictwo dinozaurów

Wszystkie dinozaury posiadają po dwie nazwy. Pierwszą jest nazwa rodzaju i ta jest używana najczęściej. Drugą nazwą jest nazwa gatunkowa i używa się jej rzadko.

Kiedy naukowcy odkryją jakiś nowy gatunek dinozaura, mogą oni użyć dowolnej nazwy, oprócz swojego nazwiska.

Wiele dinozaurów posiada w swojej nazwie człon „saurus". Jest to starożytne greckie słowo oznaczające „gada" lub „jaszczura".

Naukowcy, dowiadując się nowych faktów o dinozaurach, czasami zmieniają ich nazwy. Na przykład dinozaur brontozaur (Brontosdurus} obecnie nazywany jest apatozaurem  (Aptosaurus)

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!