Co to jest układ nerwowy?
Co to jest układ nerwowy?
Widzenie, mówienie, pamiętanie, poruszanie się, odbieranie bodźców, odczuwanie głodu, bólu, trawienie, oddychanie - wszystkie te czynności kontroluje i reguluje układ nerwowy. Układ nerwowy składa się z dwóch części: ośrodkowego (mózg i rdzeń kręgowy) i obwodowego (nerwy obwodowe).

Podstawowym składnikiem układu nerwowego są komórki nerwowe, czyli neurony. Neurony przekazują informacje z układu obwodowego do ośrodkowego, który je analizuje i wysyła impulsy do odpowiednich miejsc w ciele.

Układ nerwowy wegetatywny, zwany autonomicznym, reguluje czynności niezależne od naszej woli, np. bicie serca, oddychanie, skurcze źrenic, wydzielanie soków trawiennych.

Jak wygląda neuron?

Każdy neuron składa się z kadłuba (w którym znajduje się jądro) oraz z wypustek. Są dwa rodzaje wypustek: dendryty i neuryty czyli aksony.

Dendryty przewodzą impulsy nerwowe w kierunku ciała komórki. Neuryty przekazują impulsy innym komórkom nerwowym.

Gruczoły i hormony

Część mózgu zwana podwzgórzem przekazuje instrukcje do gruczołów dokrewnych wytwarzających hormony. Hormony to substancje chemiczne, które dostawszy się do krwi regulują ważne procesy zachodzące w organizmie, np. wzrost, wytwarzanie moczu, regulacja ciśnienia krwi czy poród i dojrzewanie. Pojedynczy neuryt otoczony jest osłonką ze specjalnych komórek. Zaś pęczki neurytów otoczone są osłonką łącznotkankową. Najdłuższe z nich (do 1 m) łączą rdzeń kręgowy z czubkami palców u nóg. Informacje podróżują w ciele w formie impulsów elektrycznych, powstających w wyniku reakcji chemicznej. Przenoszą się od jednej do drugiej komórki nerwowej z prędkością ponad 100 m/s.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!