Jak się transmituje programy telewizyjne przez satelitę?
Sygnały składające się na program telewizyjny wysyłane są z naziemnej stacji nadawczej i docierają do sztucznego satelity znajdującego się na orbicie ziemskiej. Retransmitowane przez satelitę sygnały odbierane są przez prywatne anteny satelitarne oraz przez stacje, które rozprowadzają je dalej kablowo.

Obrazy i dźwięki przekazywane za pośrednictwem satelity mają lepszą jakość od sygnałów przekazywanych tradycyjnymi naziemnymi przekaźnikami, ponieważ nie podlegają zakłóceniom i interferencjom.

Co to jest telewizja cyfrowa?

W tym systemie programy telewizyjne przetwarzane są na ciąg zerojedynkowych impulsów  i jako takie przesyłane są do domów za pośrednictwem satelit albo kabla z włókien optycznych (światłowodu).

Aby odbierać cyfrowy program najlepiej mieć telewizor cyfrowy.  Można też przyłączyć do zwykłego telewizora przetwórń zamieniający impulsy zerojedynkowe na sygnał analogowy, z którego tworzony jest obraz i dźwięk. Obraz cyfrowy jest wyraźniejszy od tradycyjnego.

Do czego służy dekoder?

Sygnały z niektórych stacji nadawczych są zakodowane i aby je odebrać, należy nabyć dekoder. Jest to elektroniczne urządzenie odczytujące zakodowany sygnał. Często dekodery wyposażone są w karty, które należy co pewien czas wykupić, aby móc oglądać programy. W systemie „płać i oglądaj” można zapłacić tylko za te programy, które się wybiera.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!