Jakie zadania ma krew?
Jakie zadania ma krew?
Jakie zadania ma krew? Krew rozprowadza po wszystkich komórkach w całym organizmie substancje pokarmowe i odbiera od komórek produkty przemiany materii, które usuwane są w nerkach. Oczyszcza więc organizm ze szkodliwych substancji.

 Krew pełni także rolę ochronną przed infekcją. Reguluje ciepłotę ciała, utrzymując temperaturę na stałym poziomie. Krew krąży w naczyniach krwionośnych: żyłach i tętnicach. Żyły to naczynia, które dochodzą do przedsionków serca, a tętnice to te, które wychodzą z komór serca. W narządach tętnice rozgałęziają się na sieć drobnych naczyń włosowatych. Pompą, która napędza krew jest serce. Składa się z dwóch komór i dwóch przedsionków.

Z czego zbudowana jest krew?

Krew składa się z płynnego osocza i zawieszonych w nim komórek krwi. Jest kilka rodzajów komórek krwi. Najważniejsze z nich to czerwone krwinki, czyli erytrocyty. Zawierają one hemoglobinę - czerwony barwnik, i są przenośnikiem tlenu, a także dwutlenku węgla. Krwinki białe, czyli leukocyty (jest ich kilka rodzajów) to komórki pełniące rolę strażników. Ich zadaniem jest pochłanianie bakterii i obcych cząstek, które dostały się do krwi. Wytwarzają one przeciwciała neutralizujące intruzów.

Chronią organizm przed chorobami. Trombocyty, czyli płytki krwi biorą udział w tworzeniu skrzepów w razie uszkodzenia naczyń. Krwinki powstają w szpiku kostnym, a zużyte niszczone są w śledzionie i wątrobie.

Jak wygląda serce?

Serce bije bez przerwy, aby krew mogła stale krążyć. Zbudowane jest z mięśni poprzecznie prążkowanych i podzielone na cztery części: lewy i prawy przedsionek oraz lewą i prawą komorę. Lewa komora ma grubsze ścianki niż prawa. Pomiędzy przedsionkami a komorami znajdują się zastawki otwierające się w kierunku komory. Zastawki są także między prawą komorą a tętnicą płucną i między lewą komorą a aortą. Gdy serce kurczy się, krew z prawej komory wpływa do tętnicy płucnej, a z lewej do aorty. W czasie rozkurczu krew z przedsionków wpływa do komór.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!