views
Krew pełni także rolę ochronną przed infekcją. Reguluje ciepłotę ciała, utrzymując temperaturę na stałym poziomie. Krew krąży w naczyniach krwionośnych: żyłach i tętnicach. Żyły to naczynia, które dochodzą do przedsionków serca, a tętnice to te, które wychodzą z komór serca. W narządach tętnice rozgałęziają się na sieć drobnych naczyń włosowatych. Pompą, która napędza krew jest serce. Składa się z dwóch komór i dwóch przedsionków.
Z czego zbudowana jest krew?
Krew składa się z płynnego osocza i zawieszonych w nim komórek krwi. Jest kilka rodzajów komórek krwi. Najważniejsze z nich to czerwone krwinki, czyli erytrocyty. Zawierają one hemoglobinę - czerwony barwnik, i są przenośnikiem tlenu, a także dwutlenku węgla. Krwinki białe, czyli leukocyty (jest ich kilka rodzajów) to komórki pełniące rolę strażników. Ich zadaniem jest pochłanianie bakterii i obcych cząstek, które dostały się do krwi. Wytwarzają one przeciwciała neutralizujące intruzów.
Chronią organizm przed chorobami. Trombocyty, czyli płytki krwi biorą udział w tworzeniu skrzepów w razie uszkodzenia naczyń. Krwinki powstają w szpiku kostnym, a zużyte niszczone są w śledzionie i wątrobie.
Jak wygląda serce?
Serce bije bez przerwy, aby krew mogła stale krążyć. Zbudowane jest z mięśni poprzecznie prążkowanych i podzielone na cztery części: lewy i prawy przedsionek oraz lewą i prawą komorę. Lewa komora ma grubsze ścianki niż prawa. Pomiędzy przedsionkami a komorami znajdują się zastawki otwierające się w kierunku komory. Zastawki są także między prawą komorą a tętnicą płucną i między lewą komorą a aortą. Gdy serce kurczy się, krew z prawej komory wpływa do tętnicy płucnej, a z lewej do aorty. W czasie rozkurczu krew z przedsionków wpływa do komór.
Komentarze
0 comment