Kiedy ludzie przestają być dziećmi i zaczynają być dorosłymi?
Kiedy ludzie przestają być dziećmi i zaczynają być dorosłymi?
Czym jest okres dojrzewania? Między 11 a 14 rokiem życia rozpoczyna się okres dojrzewania. W tym czasie dzieci intensywnie rosną i stopniowo przekształcają się w dorosłych. Dziewczynki z reguły dojrzewają trochę szybciej niż chłopcy. Za okres dojrzewania odpowiedzialne są hormony, czyli substancje chemiczne wytwarzane w mózgu oraz w narządach płciowych - w jajnikach (u dziewcząt) i jądrach (u chłopców).

Hormony przedostają się do krwi i działają na pewne organy. Dziewczynkom zaczynają rosnąć piersi, biodra stają się szersze, a sylwetka bardziej kobieca. Chłopcom rozrasta się klatka piersiowa, pojawia się zarost, zmienia się też ich głos. Tę zmianę głosu z dziecięcego na męski nazywamy mutacją. Często dojrzewaniu towarzyszą problemy ze skórą - pojawiają się pryszcze, szczególnie na twarzy, ale na szczęście to tylko przejściowe kłopoty.

Dziewczynki w okresie dojrzewania stają się kobietami, które mogą zajść w ciążę i urodzić dziecko. Ich jajniki - mniej więcej raz w miesiącu - uwalniają komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Jeśli komórka nie zostanie zapłodniona, obumiera i zostaje wydalona przez pochwę razem ze złoszczoną wyściółką macicy. Macica co miesiąc odbudowuje wyściółkę, czekając na kolejną komórkę jajową. Złuszczaniu towarzyszy kilkudniowe niewielkie krwawienie. To krwawienie nazywamy miesiączkowaniem, a okres pomiędzy jedną a drugą miesiączką - cyklem miesiączkowym.

Męskie hormony płciowe sprawiają, że jądra chłopców zaczynają produkować plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Okres dojrzewania trwa kilka lat. W tym czasie zmieniają się nie tylko ciała dojrzewających dziewcząt i chłopców. Stając się dorosłymi, zmienia się również sposób patrzenia na świat.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!