Jak nauczyć dziecko literek – alfabetu?
Jak nauczyć dziecko literek – alfabetu?
Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na przekazywanie wiedzy z każdej dziedziny zarówno dzieciom najmłodszym, starszym, jak i nawet dorosłym.Sposób, który pozwoli osiągnąć sukces w nauce alfabetu twojemu dziecku musisz znaleźć sam. Każde dziecko jest inne, każde bardziej zainteresuje inna forma zabawy. Możliwości jest nieograniczona ilość, musisz jedynie skorzystać z własnej inwencji.

W tym artykule jedynie wskażę kierunek, udzielę wskazówek i podam przykłady pełniące rolę inspiracji.

Zasady, których dobrze się trzymać to: nie rozpoczynać nauki literek zbyt wcześnie – czekamy na moment kiedy to dziecko zacznie interesować się tekstem pisanym, nie czynić z nauki alfabetu lekcji, nie podchodzić do sprawy ze szkolną powagą, to m być przede wszystkim zabawa, wprowadzać kolejne literki dopiero gdy poprzednie są zapamiętane.

Do nauki literek doskonale nadają się klocki z literkami, magnesy na lodówkę lub tablicę magnetyczną, maty w kształcie puzli itp. Dobrze sprawdzają się też wszelkie rymowanki, piosenki, wierszyki. najważniejsze to poznać dziecko i dostosować metodę do jego preferencji i systematycznie utrwalać w pamięci poszczególne litery.

Można uczyć literek od razu w kolejności alfabetycznej bądź rozpocząć od liter składających się na imię dziecka lub nazwę lubianego przez nie przedmiotu np. „koparka”. Dzięki temu oprócz naszej pochwały, ewentualnej nagrody od nas dziecko gdy nauczy się czytać a tym bardziej pisać dane słowo poczuje wielką satysfakcję ze swoich nowych umiejętności.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!