Który fotelik samochodowy jest najbezpieczniejszy? Foteliki samochodowe dla dzieci – kilka porad
Który fotelik samochodowy jest najbezpieczniejszy? Foteliki samochodowe dla dzieci – kilka porad
Są takie tematy, które ilekroć by ich nie poruszać zawsze będą niezwykle ważne, będą niosły ze sobą istotne przesłania, wnioski i zasady. Wśród tych tematów znajduje się – bezpieczeństwo, a konkretnie bezpieczeństwo dzieci! Temat niezwykle ważny, który jeszcze wiele razy będzie poruszany!

W kolejnym artykule z cyklu „ Bezpieczne dziecko” pragnę napisać co nieco o fotelikach samochodowych dla dzieci.

Zapewne każdy rodzic przed zakupem fotelika, tego pierwszego bądź następnego zastanawiał się jaki fotelik wybrać, jaki będzie bezpieczny, wygodny, odpowiedni.

Na początek kilka zasad, które ułatwią wybór fotelika:

  • Wybierz fotelik  odpowiedni do wzrostu, wagi i wieku dziecka. Foteliki samochodowe dzielą się na kilka grup wagowych: grupa 0+ (0-13 kg); grupa 1 (9-18 kg), grupa 2-3 (15-36 kg), a także grupa 0+ (0-18 kg) i grupa 1-2-3 ( 9-36 kg)
  • Sprawdź jaką ocenę wybrany przez Ciebie fotelik uzyskał w crashtestach, zazwyczaj sugeruje się, by wybierać te foteliki, które osiągnęły w testach fotelików ocenę minimum 3!
  • Dla zainteresowanych link do strony, na której przedstawione są wyniki testów fotelików samochodowych
  • Przed zakupem fotelika przymierz go w samochodzie. Nie każdy fotelik można stabilnie i poprawnie zamontować w Twoim samochodzie. Co ważne- to właśnie stabilne i poprawne zamocowanie fotelika jest czynnikiem jednym z najważniejszych, które wpływają na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy!
  • Warto prześledzić instrukcję obsługi fotelika, a także te artykuły, w których omawiane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem dziecka podczas jazdy.

Nigdy nie wolno:

  • przewozić dziecka w samochodzie bez fotelika!
  • sadzać sobie dziecko na kolanach w czasie jazdy!
  •  przewozić dziecko w foteliku bez zapiętych pasów!

Gdzie montować fotelik?

Fotelik najbezpieczniej i najlepiej jest montować na środkowym miejscu tylnej kanapy (warunek:muszą być tam odpowiednie pasy bezpieczeństwa!)

Drugim bezpiecznym miejscem jest siedzenie kanapy za fotelem pasażera.

Jeśli przewozimy dwoje dzieci  na siedzeniu kanapy za kierowcą montujemy fotelik tego dziecka, które będziemy w stanie szybciej wydobyć z samochodu w sytuacji  zagrożenia.

Dopuszcza się przewożenie dzieci na przednim fotelu (warunek: poduszka bezpieczeństwa musi być wyłączona), lecz należy pamiętać, że to miejsce jest najbardziej niebezpieczne.

Ważne:

Należy wozić dziecko w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej, oczywiście stosując się do zaleceń producenta co do wagi (np. do 13 kg) bądź wieku (najlepiej do ukończenia pierwszego roku życia). Taki sposób przewożenia jest najbardziej bezpieczny, ponieważ m.in. pozwala na jak najmniejsze przeciążenia kręgosłupa dziecka podczas hamowania.

Od jakiego wieku dziecko w foteliku samochodowym?

Aktualne przepisy o ruchu samochodowym obligują nas do używania fotelików samochodowych lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci od biologicznego urodzenia do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu.

Jaka jest różnica między fotelikiem a nosidełkiem?

Nosidełko to potoczna nazwa fotelika samochodowego 0-13 kg, przeznaczonego dla dziecka od noworodka do ukończenia około roku. Piszemy “około”, ponieważ na przesadzenie dziecka w kolejny fotelik samochodowy (9-18 kg) wpływa nie tylko jego wiek.

Jak długo dziecko może przebywać w foteliku samochodowym?

Ogólne zalecenie jest takie, aby nie był to czas dłuższy niż 2 godziny bez przerw. Zalecenie wynika z tego, że płaska pozycja leżąca jest uznawana za najzdrowszą i najkorzystniejszą dla niemowlęcia, a fotelika samochodowego nigdy nie da się całkowicie rozłożyć do pozycji poziomej.

Czy dziecko może spać w foteliku samochodowym?

Niemowlęta nie powinny spać w fotelikach samochodowych poza autem. Foteliki samochodowe w trakcie podróży ratują życie, ale poza autem mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla niemowląt. Naukowcy apelują: po wyjściu z samochodu przekładajmy dzieci do łóżeczka lub do wózka

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!