Czyste konto w BIK-u Twój pozytywny portret finansowy!
Czyste konto w BIK-u Twój pozytywny portret finansowy!
BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej powołane do życia w 1997 przez Związek Banków Polskich oraz inne banki. Zadaniem BIK-u jest gromadzenie i przechowywanie danych o aktualnych zobowiązaniach i historii kredytowej klientów. W bazie danych znajdują się dane zarówno klientów indywidualnych jak i firm.
Informacje interesujące BIK to przede wszystkim:
  • dane osobowe,
  • informacje dotyczące aktualnych zobowiązań: zaciągnięte kredyty, wysokość zadłużenia, rodzaj waluty, data zaciągnięcia kredytu oraz co najważniejsze-terminowość spłat.

A zatem jeśli kredytobiorca terminowo spłaca raty tworzy tym samym pozytywny wizerunek, który może mu się przydać w przyszłości do podjęcia kolejnego kredytu. Dane te bowiem są udostępniane wielu bankom i SKOK-om aby ułatwić im decyzję, poprzez sprawdzenie i analizę zdolności kredytowej potencjalnego klienta.
Inormacje dotyczące twojej zdolności kredytowej mogą być przetwarzne bez twojej zgody przez następne 5 lat, gdy np. spłata raty opźni sie o 60 dni. Poza tym warto mieć „czyste konto” w BIK-u ponieważ banki i SKOK-i mogą, dla celów statystycznych, przetwarzać dane do 12 lat od wygaśnięcia zobowiązań.

Przeczytaj również:

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!