Co mogę zrobić, jeśli bank odrzucił mój wniosek o kredyt lub pożyczkę?
Co mogę zrobić, jeśli bank odrzucił mój wniosek o kredyt lub pożyczkę?
To nie jest przyjemne, gdy bank odmawia ci udzielenia kredytu lub pożyczki albo wydania karty kredytowej. W takiej sytuacji nie należy się jednak poddawać. Warto się na spokojnie przyjrzeć powodom odmownej decyzji. Poza tym negatywna decyzja jednego banku nie oznacza wyroku.

„Niestety bank nie może udzielić panu kredytu”, „Przykro nam, ale weryfikacja pani zdolności kredytowej przez system jest negatywna”, „Mam odpowiedź odmowną od analityka” – w ten sposób pracownik banku może poinformować cię o tym, że twój wniosek o kredyt lub pożyczkę został odrzucony.

Przeczytaj: Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt?

Skąd może się wziąć odmowa?

Kluczowe znaczenie przy ocenie wniosków o kredyt lub pożyczkę ma dla banku:

  • stabilność twojego zatrudnienia i wysokość zarobków,
  • historia spłat obecnych i starych pożyczek i kredytów,
  • historia współpracy z bankiem (np. jak długo aktywnie korzystasz z konta),
  • kompletność i poprawność wypełnienia wniosku.

Jeśli w którymś z tych obszarów coś nie gra, możesz mieć kłopoty z wzięciem pożyczki lub kredytu w banku.

Niestety, z reguły bank nie ma obowiązku informować cię o tym, dlaczego odrzucił twój wniosek o produkt kredytowy. Jest jeden wyjątek – jeśli problemem są informacje o niespłaconych długach, bank musi ujawnić, z jakiej bazy się o tym dowiedział (np. z Biura Informacji Kredytowej, Krajowego Rejestru Długów itp.).

Co możesz zrobić?

Najlepiej zacząć od zidentyfikowania przyczyny. Być może pracujesz dopiero od kilku tygodni na okres próbny, a bank nie honoruje tej formy zatrudnienia przy udzielaniu pożyczek. Być może masz jakieś niespłacone zobowiązania, np. wobec firm telekomunikacyjnych czy spółdzielni mieszkaniowej.

Jeśli znasz już przyczynę, możesz spróbować ją wyeliminować i wrócić z kolejnym wnioskiem do tego samego banku. To może wymagać np. odczekania jakiegoś okresu czy spłacenia zaległości. Nie ma sensu zbyt szybko ubiegać się o pożyczkę lub kredyt w banku, który odrzucił twój wniosek, zwłaszcza jeśli przyczyna odmowy nie zniknęła.

Przeczytaj: Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu?

Inny bank lub instytucja finansowa

Nie wszystkie banki mają identyczne kryteria udzielania kredytów i pożyczek. Odmowa w jednym banku nie oznacza automatycznej odmowy w innych bankach. Różnice w podejściu mogą być naprawdę duże.

Wynikają zresztą nie tylko z innej procedury oceny zdolności do spłaty pożyczki, lecz także z okresowych promocji i okazji. Jeśli bank jest w fazie promowania np. karty kredytowej czy pożyczki gotówkowej, to może być skłonny trochę ułatwiać ich otrzymanie. Na przykład może przez okres promocji nie wymagać zaświadczeń o zarobkach czy innych dokumentów.

Z reguły banki mają jednak bardziej wyśrubowane wymagania wobec pożyczkobiorców. Dlatego jeszcze innym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy kilka banków odrzuci twój wniosek o pożyczkę lub kredyt, jest ubieganie się o nie w firmie pożyczkowej. Za większą dostępność pożyczek trzeba jednak zapłacić wyższym oprocentowaniem i innymi kosztami.

Przeczytaj: Jak odblokować kartę kredytową?

To nie wyrok

Odrzucony wniosek o pożyczkę, kartę kredytową czy kredyt to nie wyrok. Jeśli spotkało cię to nieprzyjemne doświadczenie, możesz:

  • poznać jego przyczynę i spróbować ją wyeliminować (wymaga czasu i wysiłku),
  • spróbować w innych bankach,
  • sprawdzić, czy nie ma okresowych promocji i okazji,
  • skorzystać z (droższej) oferty firm pożyczkowych.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!