Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt?
Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt?
Czy oddając pożyczone pieniądze wcześniej, zapłacisz mniej odsetek? Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Z jakimi kosztami może wiązać się wcześniejsza spłata kredytu? Poznaj podstawowe informacje na temat wcześniejszego spłacania zobowiązań. 

Czy można spłacić kredyt wcześniej?

Każdy kredyt masz szansę spłacić wcześniej. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, upewnij się, czy nie będzie wiązało się to z dodatkową opłatą oraz ile powinno otrzymać się zwrotu kosztów. Sprawdź dokładnie warunki umowy kredytowejzapoznaj się też z Tabelą Opłat i Prowizji banku albo skontaktuj się z jego pracownikiem. Poproś o przeliczenie kosztów kredytu w związku ze wcześniejszą spłatą – jasno pokaże Ci to, czy taki krok okaże się opłacalny.

Koszt wcześniejszej spłaty kredytu

Wcześniejsza spłata części kredytu oznacza, że płacona przez Ciebie rata będzie niższa. Co ważne, możesz też skrócić sam okres spłaty kredytu. Oczywiście nie będzie to dobra informacja dla banku. Instytucja zarabia przecież na tym, że pożycza Ci pieniądze. Im wyższa kwota i dłuży okres, tym wyższe odsetki, czyli większy zysk banku. Ale jeśli chcesz oddać pieniądze przed terminem, zgodnie z dobrymi praktykami finansujący powinien obniżyć wszystkie koszty wliczone w całkowity koszt kredytu.

Warto jednak wiedzieć, że banki nierzadko zawierają w umowie zapis dotyczący prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Koszty takiej prowizji z założenia mogą wynosić od 0,5% do 3% całości zaciągniętego zobowiązania. Dobrą wiadomością jest fakt, że wiele banków rezygnuje z dodatkowej opłaty przy spłacie zobowiązania przed terminem, by przyciągnąć potencjalnych klientów.

Czy spłata kredytu przed terminem się opłaca?

Dzięki wcześniejszej spłacie zobowiązania nie musisz już martwić się, czy po spłacie raty, wystarczy Ci na opłacenie rachunków. Zrzucasz wówczas spory ciężar finansowy i zyskujesz psychiczny komfort.

Czy jednak wcześniejsza spłata kredytu może się nie opłacać? Zdarzają się również takie przypadki. Szczególnie, jeśli chcesz przed terminem uregulować kredyt hipoteczny. Jego spłatę najczęściej rozkłada się na co najmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Żeby uregulować takie zobowiązanie przed terminem, możesz skrócić okres kredytowania np. z 30 do 25 lat albo go nadpłacać.

Wcześniejsza spłata kredytu to najczęściej opłacalne rozwiązanie. Przed podjęciem takiego kroku warto jednak dokładnie przeczytać umowę z bankiem, włącznie z tabelą opłat i prowizji.

Przeczytaj inne artykuły dotyczące kredytów i finansów:

Ubezpieczenie samochodu - na co zwrócić uwagę?

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Wzrost wartości zabezpieczeń hipotecznych w czasie trwania kredytu.

Czy opłaca się brać kredyt na działkę budowlaną?

Czy warto wykupić ubezpieczenie na życie?

Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy na spłatę?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!