Co gryzie Gilberta Grape'a (What's Eating Gilbert Grape) 1993 - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Co gryzie Gilberta Grape'a (What's Eating Gilbert Grape) 1993 - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Wiem, staroć. Ale: Depp i DiCaprio… nie szło się oprzeć. Tak więc w ramach nadrabiania zaległości niech będzie i Hallström.

Recenzja Filmu: Co gryzie Gilberta Grape'a (What's Eating Gilbert Grape) 1993

Gilbert Grape (Johnny Depp) mieszka wraz z rodziną w zapadłej, amerykańskiej mieścinie Endora. Nie dzieje się tu kompletnie nic. Życie młodego Gilberta upływa pod znakiem pracy w sklepie, opieki nad bratem i utrzymania jako takiego porządku w rodzinie. Nie jest łatwo. Sklep mocno traci na konkurencyjnym supermarkecie, brat Gilberta – Arnie (Leonardo DiCaprio) jest upośledzony, a więc wymaga mnóstwo uwagi, a rodzina jest wybrakowana – ojciec powiesił się, matka roztyła się do granic (nie)możliwości i wpadła w depresję, a młodsza siostra przechodzi właśnie młodzieńczy bunt. Gdy przez Endorę, jak co roku, przejeżdżają turyści, Gilbert jeszcze nie wie, że to będą inne wakacje niż dotychczas. Podróżującej z babcią Becky (Juliette Lewis) psuje się samochód, obie są zmuszone spędzić w miasteczku jakiś czas. Dla Gilberta to jak wygrana na loterii – w jego życiu wreszcie coś się zaczyna dziać. Ale uciec od codziennych utrapień nie sposób…

 Chciałabym o wielu sprawach, ale nie mogę o niczym i nikim poza rolą DiCaprio. Nie, że go tak bardzo cenię (choć naprawdę bardzo cenię), tylko jak on tego Arnie’go zagrał… Miał 19 lat. Za sobą mało znaczącą rolę w Crittersach 3, rólkę w pierwszej części Trującego bluszczu i kilka lat doświadczenia na małym ekranie (3 seriale). Czyli praktycznie nic albo bardzo niewiele. I tu nagle przed młodziutkim chłopakiem otwierają się drzwi kariery: w ciągu jednego roku zdobywa publiczność i uznanie krytyków rolami w Chłopięcym świecie i Co gryzie Gilberta Grape’a. O ile jednak postać zbuntowanego, pochodzącego z rozbitej rodziny Toby’ego w jakiś sposób wpasowała się w okres, wiek, w którym DiCaprio akurat się znajdował, to z Arnie’go Grape’a zrobił DiCaprio coś niesamowitego. Zagrał niepełnosprawnego umysłowo chłopaka tak autentycznie, że trzeba dużego dystansu, żeby pamiętać o fikcji. To strasznie dziwne i strasznie fajne, że tak młody aktor potrafił zagrać tak trudną rolę w tak prawdziwy sposób. Jasne, miał swoje potknięcia. Gdy uzyskał pełnoletniość, stał się z tą swoją delikatną, pełną wrażliwości i dziewczęcości wręcz urodą pokusą dla reżyserów, szukających „chłoptasiów”. I choć wybrnął z tego w Człowieku w żelaznej masce, okropne role w Romeo i Julii i Titanicu długo odbijały mu się czkawką. Obie przyniosły mu olbrzymią sławę, ale obie były też pokazem absolutnego minimum jego możliwości. Potrzebował włożyć naprawdę dużo wysiłku w to, żeby przekonać do siebie filmowców, pokazać, że potrafi się wznieść ponad Dżaka Dołsona, ratującego biedną Rołs, zagrać faceta, nie chłopaczka. Btw, czy po tak genialnej grze jak w Gilbercie może dziwić fakt, że dziś DiCaprio jest wizytówką świetnych filmów i jednym z najlepiej opłacalnych aktorów amerykańskich? Mnie nie dziwi.

 Depp w roli Gilberta Grape’a, szczerze, nie wzbudził we mnie większych emocji. To był bardzo blady początek tego, co widzimy w nim dziś. Takie niemowlę przyszłego geniuszu. Dziwne, bo przecież to się działo już po Edwardzie Nożycorękim

 I jeszcze krótko o relacji na linii dzieci-matka. Coś pięknego, jak wielki oni wszyscy mieli do biednej Mommy szacunek. Mimo wszystko.

 Czy polecam? Tak.

 

Gdzie obejrzeć film: Co gryzie Gilberta Grape'a (What's Eating Gilbert Grape) 1993

Co gryzie Gilberta Grape'a - cały film online za darmo bez reklam (lektor PL)

Obejrzyj także filmy:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

4 comments

Amandine
This comment contains spoilers? Click here if you want to read.

Duet DiCaprio i Depp – najlepszy! :)

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg
Baba
This comment contains spoilers? Click here if you want to read.

Witam. :) Nie znam złej roli Di Caprio, tak jak nie znam złej roli Deppa, zaznaczam, że nie oglądam go odkąd gra w „Piratach”.
Co do „Co gryzie…” – jeden z czołówki moich ulubionych filmów. Nie znałam jeszcze Di Caprio z wcześniejszych ról i myślałam, że jest naturszczykiem. Zresztą tak samo myślała Agnieszak Holland, które gdy się dowiedziała, że jest normalny aktor, natychmiast zaangażowała go do „Całkowitego zaćmienia”.

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg
Kasia
This comment contains spoilers? Click here if you want to read.

Aniu, ja też zaczęłam od Titanica, dlatego byłam w tak wielkim szoku, że aktor o takich możliwościach został wykorzystany do tak nieciekawej roli. W kontekście całej twórczości DiCaprio Titanic jednak wypada bardzo blado, ale to wg mnie:)

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg
Kari
This comment contains spoilers? Click here if you want to read.

film wspaniały, pamiętam jak oglądałam go kilka lat temu, byłam zachwycona i zgadzam się że najjaśniejszą postacią filmu jest DtCaprio- wyśmienita rola,

podobnie jak ty go uwielbiam, chociaż muszę przyznać że swoją przygodę z tym aktorem zaczęłam właśnie od Titanica więc nie mogę się zgodzić że to była zła rola, bo od niej zaczęło się moje uwielbienie, a człowieka z żelaznej masce kocham, widziałam już chyba z milion razy

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg