Idy marcowe (2011) - Cały Film Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Idy marcowe (2011) - Cały Film Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Ryan Gosling jako młody idealista w świecie wielkiej polityki. Dla fanek to już wystarczająca rekomendacja, aby wybrać się do kina. Kiedy dodamy do obsady George’a Clooneya, sukces wydaje się murowany. Wiemy jednak dobrze, że wysokiej jakości składniki nie zawsze gwarantują sukces. Bo czy można powiedzieć coś nowego o przebiegu kampanii prezydenckiej?

O filmie: Idy marcowe (2011)

  • reżyseria: George Clooney
  • scenariusz: George Clooney, Grant Heslov
  • gatunek: Dramat, Polityczny
  • produkcja: USA
  • premiera: 31 sierpnia 2011 (Światowa) 3 lutego 2012 (Polska premiera kinowa)
  • nagrody: Film dostał 2 nagrody oraz 17 nominacji

Recenzja Filmu: Idy marcowe (2011)

 Skomplikowanej i nie zawsze zrozumiałej już na etapie wyboru kandydata z dwóch wiodących w USA partii: Republikańskiej i Demokratycznej. Idy marcowe to, zdawałoby się, kolejny film o wyborach prezydenckich, jakich było już wiele, by wymienić choćby Barwy kampanii Nicholsa i Nixona Stonek Nie jest może rewolucyjny, ale na pewno wart uwagi.
Kandydat na prezydenta USA, gubernator Mikę Morris (George Clooney), jest gdzieś w połowie drogi do partyjnej nominacji. Przemierza stan za stanem, szukając poparcia wśród pełnych nadziei amerykańskich wyborców. Jednocześnie stara się przekonać do siebie partyjny aparat. Za Morrisem stoi potężne PR-owe zaplecze, dbające o każdy szczegół jego kampanii. Jednym z jego filarów jest młody idealista, zdolny i bystrą' doradca, Stephen (Ryan Gosling). Wspiera gubernatora, jako kandydata na prezydenta, gdyż wierzy, że ten może coś zmienić. Podziela jego ideał}', ufa jego słowom, imponuje mu niechęć Morrisa do pozakulisowych targów z członkami własnej partii. Starsi koledzy po fachu Stephana, szefowie kampanii wyborczych: Paul Zara (Phillip Seymour Hoffman)– zaufany Morrisa – i Tom Duffy (Paul Giamatti) z obozu republikań- skiego, nie podzielają optymizmu młodego idealisty. Są starymi wy- jadaczami, którzy widzie- li już niejedną kampanię i choć potrafią grać fair, nie unikają chwytów poniżej pasa. Dla nich liczą się efek- ty, a nie idee.
Szybko okazuje się, że polityka to nie miejsce dla idealistów. Stephen pozbędzie się złudzeń.
Nie uniknie też brutal- nych mechanizmów marketingu politycz- nego. W końcu odrzuci pierwotny optymizm i weźmie udział w iście pokerowej rozgrywce, toczącej się gdzieś w kuluarach bezwzględnej, politycznej walki. Dostosuje się, będzie grał twardo i manipulował, gdyż od tego zależeć będzie jego być albo nie być w prezydenckim wyścigu.

Idy marcowe mówią o współczesnej polityce to, co nawet średnio orientujący się w jej mechanizmach człowiek już wie: wartości i przekonania są tu jedynie efektownym dodatkiem, zaś prawdziwe rozstrzygnięcia zapadają za zamkniętymi drzwiami. Są podejmowane przez speców od PR-u i politycznych liderów. Jednak nawet jeśli smutna prawda o polityce stanowi pewnego rodzaju oczywistość (którą sugeruje przecież już sam tytuł filmu, nawiązujący do politycznego w gruncie rzeczy morderstwa Juliusza Cezara), to moment, w którym na naszych oczach dokonuje się drastyczna zmiana w przebiegu kampanii W i samym Stephenie, jest zatrważający. Zresztą wiarygodność psychologiczna postaci, co jest zasługą świetnej obsady, to najmocniejszy atut filmu. W kategorii kina politycznego Clooney stworzył so-M lidną, czytelną propozycję, która nie może, zdawałoby się, niczym zaskoczyć. A jednak samo obserwowanie przemiany młodego • idealisty w cynicznego, twardego gracza jest fascynujące, a rozgrywka między głównymi bohaterami do końca trzyma w napięciu.

Gdzie obejrzeć cały film: Idy marcowe (2011)

Obecnie film: Idy marcowe (2011) można obejrzec za pośrednictwem platform VOD.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!