Magical Girl (2014) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Magical Girl (2014) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
"Magical Girl" rozpoczyna się od sceny w której pewien nauczyciel matematyki stara się wpoić swoim uczniom jedną, podstawową zasadę. Cokolwiek by się nie działo, jakkolwiek nie zmieniałby się świat, dwa plus dwa zawsze równać się będzie cztery.

Obsada Filmu: Magical Girl (2014)

reżyseria i scenariusz: Carlos Vermut
aktorzy: José Sacristán, Bárbara Lennie, Luis Bermejo, Israel Elejalde, Lucía Pollán, Elisabet Gelabert
zdjęcia: Santiago Racaj
montaż: Emma Tusell

Recenzja Filmu: Magical Girl (2014)

To podstawowa reguła od której nie ma odstępstwa.  Jednak już od tego momentu film ten stara się udowodnić, że życie wcale nie jest takie proste.  Nie jest łatwe do określenia, nie jest czarno-białe.  W istocie jest mieszanką szarości, w których nic nie jest pewne, wszystko może się zdarzyć, nie obowiązują w nim właściwie żadne pewne reguły.  Stąd też matematyczne, ścisłe podejście do życia tak naprawdę nie może mieć zastosowania.  I tu pojawia się świetna metafora tej życiowej niepewności, gdy jeden z bohaterów układa puzzle składające się z tysiąca elementów i do pełnego ułożenia obrazu brakuje mu jednego elementu, którego nie może odnaleźć.  I taki też jest ten film.  

Ten hiszpański debiut młodego reżysera Carlosa Vermuta jest przedziwną, tajemniczą mieszanką thrillera i dramatu.  Obrazem składającym się z poszczególnych wątków, przepełnionych tajemnicami, niepewnościami i niedomówieniami, które rozwikłać i połączyć w jedną całości musimy my sami.  Choć w tej rozbudowanej układance brakuje elementów, choć niewiele wiemy o bohaterach i ich przeszłości, choć niewiele jest tu do końca powiedziane.  Stąd nawet w finale nie wszystko staje się jasne, poszczególne elementy nie schodzą się ze sobą, nie stają się jasne.  Pewne pytania pozostają bez odpowiedzi.  "Magical Girl" jest bowiem filmem nieoczywistym, tajemniczym.  Filmem, który w czasie seansu aż trzykrotnie zmienia głównego bohatera, przerywając i rozpoczynając kolejne wątki, dopiero pod koniec scalając je w jednym planie, choć niedokładnie, pozostawiając i tak sporo niedopowiedzeń.

Ta zagadkowa opowieść o nauczycielu i jego córce, pogrążonej w depresji kobiecie i starszym mężczyźnie, który dopiero co opuścił więzienie, jest w istocie całkiem mocnym komentarzem na temat sytuacji w jakiej znalazła się współczesna Hiszpania.  Opowieścią o społecznych nastrojach w kraju, który doświadczył poważnego kryzysu gospodarczego.  Komentarzem mówiącym o złych politykach, zaniedbanej edukacji (jednym z bohaterów jest bezrobotny nauczyciel literatury), braku perspektyw i pieniędzy.   A także o samych Hiszpanach - narodzie w którym ścierają się przeciwstawne: umysł i emocje, racjonalizm i uczucia, nie potrafiące odnaleźć złotego środka.  Szkoda tylko, że to krytyczne spojrzenie na obecną rzeczywistość zostało rozmyte przez przesadną tajemniczość.  Niestety młodemu reżyserowi nie udaje się wytworzyć na tyle gęstej atmosfery, skutecznego napięcia, by ta zagadkowa opowieść trzymała stale w napięciu.  I choć obraz ten posiada swój klimat, jest on zbyt słaby, nie starcza dla wszystkich scen.  Przez co "Magical Girl" okazuje się być filmem ciekawym ale nie obezwładniającym.

Ocena Filmu: 7/10

Gdzie obejrzeć film: Magical Girl (2014)

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!