Powrót do przyszłości (Back to the Future) 1985 - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Lata osiemdziesiąte to były dopiero czasy dla fanów kina typowo rozrywkowego. Steven Spielberg kręcił wtedy swoją trylogię "Indiana Jonesa", George Lucas tworzył kultowe dziś "Gwiezdne wojny", a Robert Zemeckis nie znając jeszcze wtedy techniki motion capture, w której teraz niepotrzebnie utonął, nakręcił trylogię "Powrót do przyszłości".

Obsada Filmu: Powrót do przyszłości (Back to the Future) 1985

  • reżyseria: Robert Zemeckis
  • scenariusz: Bob Gale, Robert Zemeckis
  • aktorzy: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, George DiCenzo, James Tolkan, Wendie Jo Sperber, Marc McClure, Claudia Wells, Thomas F. Wilson, Billy Zane, Courtney Gains, Norman Alden,  Maia Brewton, Jason Hervey
  • muzyka: Alan Silvestri
  • zdjęcia: Dean Cundey
  • montaż: Harry Keramidas, Arthur Schmidt

Recenzja Filmu: Powrót do przyszłości (Back to the Future) 1985

Pierwsza część tego cyklu to niezwykle udana opowieść o nastolatku Marty'm McFly'u, który po szkole zagląda co jakiś czas do laboratorium pewnego zwariowanego naukowca doktora Emmeta  Browna, który niestety nie ma szczęścia do swoich wynalazków, bo rzadko które tak naprawdę działają. .  W końcu jednak musi być ten pierwszy raz i doktorowi udaje się zbudować... funkcjonujący wehikuł czasu.  W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, Marty przenosi się na jego pokładzie o trzydzieści lat wstecz, z teraźniejszości, czyli roku 1985, do roku 1955.  Tam spotyka swoich rodziców, zanim Ci się jeszcze poznali i w sobie zakochali.  Będąc w nie swoich czasach nie trudno o zaburzenie ustalonego porządku rzeczy, co wkrótce oczywiście się dzieje.  Stąd zanim Marty'emu uda się powrócić do przyszłości, będzie musiał zamienić się w swatkę dla swoich rodziców. W innym wypadku nigdy się nie narodzi...

Aż trudno uwierzyć, że film ten miał swoją premierę aż 25 lat temu, bo pomimo upływu lat w ogóle nie stracił na świeżości, wciąż fantastycznie się go ogląda, zupełnie jakby ujrzał światło dzienne niedawno co.  Niejeden współczesny blockbuster może pozazdrościć tej produkcji lekkości, pomysłowości i niezwykłej sprawności w opowiadaniu historii.  "Powrót do przyszłości" to bowiem niezwykle udany film rozrywkowy, potraktowany z przymrużeniem oka, ale nie całkowicie niepoważnie.  Nie ma w nim żadnego zadęcia, nieznośnej chęci przedobrzania chociażby na siłę zabawnymi scenami, czy efektami specjalnymi.  Tych jest tu zadziwiająco niewiele.  Siła tego filmu leży w świetnie napisanym scenariuszu, który z każdą kolejną minutą coraz bardziej plącze opowiadaną przez siebie historię, oraz w wyrazistych postaciach, perfekcyjnie zagranych przez dwóch głównych aktorów.  Nie byłoby bowiem tego filmu gdyby nie Christopher Lloyd wcielający się w postać nie do końca zrównoważonego naukowca oraz Michael J. Fox grający zagubionego w latach pięćdziesiątych nastolatka.  Te dwie postacie, które zapisały się w historii kina, chyba każdy rozpozna nawet jeśli nie widział ani jednego filmu z trylogii Zemeckisa.  To dzięki nim film ten jest tak żywy, tak dobrze się go ogląda, bo od razu czujemy sympatię do tych dwóch facetów i chcemy wiedzieć jak sobie poradzą w nie swoich czasach. 

"Powrót do przyszłości" to film również niebywale zabawny, który do rozśmieszenia widzów wykorzystuje i fantastyczne, żywe dialogi i pewne sytuacje w które pakują się raz po raz bohaterowie.  Twórcy świetnie wykorzystali zderzenie czasów: nastolatek z połowy lat osiemdziesiątych trafia do lat pięćdziesiątych, czyli czasów gdy ludzie poznawali dopiero telewizory, nie wiedzieli kim jest John F. Kennedy, czy Calvin Klein.  To co Martiemu wydaje się naturalne i normalne, dla nich jest kompletnie obce.  Świetnie w "Powrocie do przyszłości" wyszedł również wątek w którym Marty poznaje swoich własnych rodziców za młodu.  Oni podobnie jak on, choć jak każdemu młodemu wydaje się to niemożliwe, robili głupstwa, zachowywali sie nieodpowiedzialnie, czy bali pierwszej randki.  To spojrzenie na rodziców bohatera zaowocowało wieloma niezwykle zabawnymi scenami i przy okazji w bardzo zgrabny sposób pokazało, że każdy był kiedyś młody. Można by się oczywiście trochę czepiać, że ingerując w ten wątek, film ten zapełnił się niemożliwymi do rozgryzienia paradoksami czasowymi, ale skoro jest to tylko film rozrywkowy, takie dociekanie nie ma większego sensu.  Tym bardziej, że na pierwszy rzut oka historia ta nie jest jakoś wielce nielogiczna.  Szkoda jedynie trochę, że kończy się ona tak przesadnie słodko i szczęśliwie.  No ale trudno, wszystkiego mieć przecież nie można.

Gdzie obejrzeć film: Powrót do przyszłości (Back to the Future) 1985

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!