Ratatuj (2007) - Cały Film Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Ratatuj (2007) - Cały Film Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Studio Pixar wyrobiło sobie renomę w filmowym światku. Już od ładnych paru lat wręcz wytyczają nowe standardy i przecierają ścieżki innym. Idealnie znaleźli swoje miejsce na rynku animowanych komputerowo filmów familijnych. Ich "Toy Story" zrobiło duże wrażenie na tej mniejszej, jak i większej (stażem lat na życiowym koncie) widowni. Co i rusz, by nie odstawać od konkurencji wypuszczają kolejne dzieci zdiełane w Pixarze.

O Filmie: Ratatuj (2007)

  • Reżyseria: Brad Bird (I)
  • Scenariusz: Emily Cook, Kathy Greenberg
  • Muzyka: Michael Giacchino
  • Producent: Brad Lewis (I)
  • Gatunek: Animacja, Familijny, Komedia
  • Produkcja: USA
  • Dystrybucja: Forum Film
  • Studio: Walt Disney Pictures
  • Czas trwania: 110 min.

Recenzja Filmu: Ratatuj (2007)

Główny bohater to szczur, który jak na gryzonia ma podniebienie smakosza i doskonały węch. Jego pasją staje się gotowanie. Po wypadku na wsi ucieka wraz z całym swym szczurzym rodem. Płynąc kanałami traci kontakt ze swą rodziną. Jednak odnajduje swoje miejsce na ziemi pomagając ciapowatemu pomywaczowi w zrobieniu kucharskiej kariery.
Zobaczyłem szczur - myślę ok, zobaczyłem szczura w kuchni - nieładnie, zobaczyłem szczura w kuchni, który grzebie w żarciu - a fe. Kompletnie nie przemówiła do mnie idea wrzucenia w sterylny (przynajmniej w teorii) świadek kuchni. Sam wielokrotnie zastawiałem pułapki jesienną porą na mniejszych braci w gryzoniostwie - myszy i przez głowę mi nie przeszło, aby zrobić pozytywnego bohatera z gotującego szczura. Przeżyłbym gdyby to był po prostu gryzoń (w sumie nie mam nic do tych zwierząt), jednak zdecydowanie kuchnia jest ostatnim miejscem, gdzie chciałbym je spotykać.
Odbiegając już od tematu niehigieniczności samej zaprezentowanej idei szczura w kuchni, należy zwrócić uwagę na miałkość całej fabuły. Niby o czymś opowiada, ma momenty humorem nasycone, przyprawione grozą, ale jako całość sprawia wrażenie miałkości. Nawet polonizacja tekstów (te mohery, rydzyki itp.) nie spowodowała u mnie nawet jednego szczerego uśmiechu - co jak na animację o komediowych aspiracjach to bardzo żałosny wynik. Pomimo dobrych warunków w otoczeniu (brak łysoli palących podczas seansu, komentatorów i inszego upierdlistwa kinowego) seans zakończył się pod znakiem zapytania, zapytania o sens stworzenia tego dzieła. Bo szczerze powiedziawszy bladziutko wypadł "Ratatuj" w porównaniu z krótkim metrażem o kosmitach, który był puszczony tuż przed głównym filmem. Samo to, iż twór studia Pixar jest bardzo dobrym pod względem technicznym i animacje przez nic robione zawsze stoją na wysokim poziomie to za mało by wytłumaczyć jego powstanie. Do mnie nie przemawia sam aspekt finansowy - przecież kino to też sztuka, a sztuka ma większe zadania niż tylko robienie kasy.
Z wielką chęcią zobaczyłbym jakiś poważniejszy projekt, który wyszedłby spod łapek Pixarowców i nie chodzi mi tu o uciekanie z gatunku komedia, a wyjście z szerokiego koryta filmów dla wszystkich. Jak pokazują ostatnie animowane klapy (bo za takie je uważam), takie jak kolejna odsłona "Shreka" czy "Wpuszczony w kanał" - formuła, iż ma śmieszyć każdego już nie działa tak samo sprawnie jak przed paru laty. Mówi się trudno, żyje dalej, a kolejne kiepścizny powstawać będą.

Dużym atutem tego filmu jest animacja, świetnie wyglądają wszystkie postacie z tym komiksowo-westernowym przerysowaniem, gdzie od pierwszego rzutu okiem da sę rozpoznać kto dobry, a kto stoi po ciemnej stronie mocy. Wszelkie ujęcia poruszających się bohaterów to kawał dobrze zrobionej roboty. Oklaski należą sie też za scenerię, tło i wnętrza - nie rażą sztucznością i są dopasowane do "kreski" która tworzy postacie.
Kończąc tą i tak przydługą recenzję tej animacyjki trza stwierdzić, że to taki nijaki filmik, acz pomimo swej nijakości i tak dwa lub trzy razy lepszy od trzeciego Skrzeka. Takie cuś na raz, które wychodząc z sali kinowej zapominamy, a w pamięci pozostają jedynie szczury, żarcie i krótkometrażówka przed seansem. Film dla wszelkiej dziatwy, młodzież z braku laku, starsi tylko z musu.

Gdzie obejrzeć cały film: Ratatuj (2007)

Obecnie film: Ratatuj (2007) można obejrzeć za pośrednictwem płatnych platform VOD.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!