Do czego wykorzystywana jest efedryna w kulturystyce?
Do czego wykorzystywana jest efedryna w kulturystyce?
Efedryna w kulturystyce znajduje szerokie zastosowanie jako stymulant, środek przyspieszający spalanie tłuszczu i poprawiający koncentrację. Ze względu na skutki uboczne, nie jest zalecana osobom z pewnymi schorzeniami. Efedryna to alkanoid roślinny, wykorzystywany obecnie jako stymulant, środek poprawiający koncentrację, a także reduktor apetytu. Stąd też, ze względu na swoje właściwości, coraz częściej wykorzystywana jest efedryna w kulturystyce.

Efedryna - działanie i wykorzystanie w kulturystyce

Po efedrynę szczególnie chętnie sięgają kulturyści oraz osoby pragnące schudnąć. Wszystko to związane jest oczywiście z odpowiednimi do tych celów właściwościami efedryny. Pierwszą z takich właściwości jest przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnej ochronie mięśni - stąd też tak duże zainteresowanie efedryną wśród kulturystów. Ponadto środek ten redukuje łaknienie, ułatwiając tym samym uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny. Efedryna przyjmowana tuż przed treningiem, zwiększa jego wydolność. W konsekwencji trening jest bardziej intensywny i energiczny, a kulturysta bardziej skoncentrowany. W wyniku właściwości stymulujących efedryny, zwiększana jest także siła skurczu mięśni szkieletowych - jest to kolejny argument przemawiający za stosowaniem efedryny przez ciężarowców. Efedryna zażywana jest często w połączeniu z kofeiną lub aspiryną, w celu szybkiego spalania tłuszczu, jednakże bez utraty masy mięśniowej. Jest to tzw. ECA (połączenie efedryny :25 - 50mg, kofeiny: 200mg oraz aspiryny: 300mg) - dające najlepsze efekty redukcyjne. Ponadto środek ten zapobiega obniżaniu poziomu cholesterolu, co jest częstym efektem utraty wagi.

Efedryna - skutki uboczne

Pomimo tego, że efedryna w kulturystyce znalazła szerokie zastosowanie, często mówi się o jej skutkach ubocznych. Działania niepożądane występują zazwyczaj na samym początku jej stosowania i w miarę upływu czasu słabną. Do najczęstszych objawów zalicza się bóle głowy, bezsenność, nerwowość, suchość w ustach. A ponadto: nadmierne pocenie się, zawroty głowy, czy drżenie rąk. Efedryna powoduje także podwyższenie ciśnienia krwi, w związku z czym osoby mające problemy sercowe, bądź ciśnieniowe, nie powinny zażywać tego środka. Podobnie jest z osobami cierpiącymi na dysfunkcje tarczycy, a także z osobami mającymi cukrzycę. Jednorazowe, ale wysokie dawki zażywanej efedryny dają efekt neurotoksyczny - potwierdzono to w badaniach przeprowadzanych na szczurach. Potwierdzono, że najlepszym sposobem jest przyjmowanie efedryny w małych dawkach, cyklicznie, z miesięcznymi przerwami. Przy wskazywaniu na skutki uboczne efedryny, wiele mówi się o nagłych zgonach kulturystów i innych osób trenujących zawodowo. Warto jednak podkreślić, że większość tych wypadków spowodowana jest nadużyciem spożywania tego środka, który jest wynikiem stałego zwiększania dawek przez sportowców, liczących tym samym na coraz to lepsze efekty. Należy stosować się do wszelkich zaleceń, przyjmując środek z rozsądkiem. Tak wykorzystywana efedryna w kulturystyce nie powinna budzić obaw i niepokojów.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!