Co można załatwić przez internet?
Korzystając z sieci, możemy np. ściągnąć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub prawa jazdy. Co jeszcze da się załatwić bez wychodzenia z domu?

Dzięki Internetowi możemy uniknąć kłopotliwych wizyt w sklepach, bankach, kasach lotniczych i kolejowych, a także w urzędach. Oto, co możemy załatwić bez konieczności wychodzenia z domu.

WYRABIAMY NOWY DOWÓD OSOBISTY

Wniosek o wydanie lub wymianę dowodu osobistego trzeba nadal składać osobiście, ale formularz wniosku można ściągnąć ze strony internetowej swojego urzędu (miejskiego albo gminy) i wypełnić w domu. Już na początku k 2011 roku ma F się rozpocząć wymiana naszych dowodów osobistych na nowe. Wniosek  o nowy dowód będzie można złożyć nie tylko w miejscu zameldowania, ale w dowolnej gminie w Polsce, także przez internet! Jednak odebrać dokument trzeba będzie osobiście. Nowe dowody będą zawierały dane, które są teraz np. w naszych dokumentach związanych z ubezpieczeniem społecznym, legitymacjach studenckich itd. Nie będziemy więc już musieli nosić przy sobie tylu dokumentów - wszystkie nasze dane będą zapisane w chipie. Nowe dowody będą także zawierały nasz podpis elektroniczny Dzięki temu coraz więcej spraw urzędowych będziemy mogli załatwiać bez konieczności wychodzenia z domu.

CZEKAMY NA PASZPORT

Złożyliśmy wniosek o wymianę lub wydanie paszportu? Bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić stan realizacji naszego wniosku na stronie mswia. Wystarczy nam do tego numer sprawy, który widnieje na potwierdzeniu złożenia przez nas wniosku. W zależności od stanu realizacji sprawy wyświetli się np. następująca informacja: wniosek został przyjęty; wniosek został odrzucony; paszport gotowy do odbioru.

FORMALNOŚCI SAMOCHODOWE

W niektórych miastach za pośrednictwem sieci można załatwić część formalności związanych z zarejestrowaniem albo wyrejestrowaniem samochodu.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!