Dlaczego włosy wypadają? Ile dziennie wypada włosów? Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Dlaczego włosy wypadają? Ile dziennie wypada włosów? Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Dziennie wypada nam około 100 włosów, ale to całkiem normalne, bo mamy ich na głowie około 100 tysięcy. Wypadanie włosów, to najczęstszy powód wizyt u dermatologa. A dlaczego tak na prawdę wypadają?

Włos składa się z trzech warstw:

Rdzenia, który składa się w całości ze zrogowaciałych komórek. Znajduje się on wewnątrz włosa, jego najgłębszej części. Największa jego część jest przy skórze głowy. Następnie warstwy korowej, która odpowiada za kolor naszych włosów. I z warstwy, która stanowi osłonę dla włosa. Jej komórki poukładane są jak dachówki. Włos ma najlepszą osłonę przy skórze głowy im dalej, tym ta osłona jest coraz mniejsza, bądź nie ma jej w ogóle. Dlatego dłuższe włosy są tak zniszczone na końcach. A niekiedy są one, w tym miejscu martwe.

Tak, więc ze względu na te budowę, włos jest narażony na uszkodzenie. Zarówno poprzez czynniki fizyczne, jak i chemiczne. Także duże znaczenie dla włosów ma genetyka.

Wypadanie włosów jednak jest to sytuacja, która najbardziej nas niepokoi. To jeden z najczęstszych powodów wizyty u dermatologa. Zwłaszcza wśród kobiet.Jest to jednak zazwyczaj jedynie subiektywne odczucie.

Jest bowiem rzeczą naturalną, że włosy wypadają. U kobiet może to być nawet kwestia wpływu cyklu hormonalnego. Wraz z końcem lata, czy okresem jesieni wypadanie włosów również wzmaga. Dziennie można tracić nawet ponad 100 włosów. I nie ma w tym nic niepokojącego.

Ponieważ na głowie mamy około 100 tysięcy włosów. U niektórych występuje 80 tysięcy, a u niektórych nawet około 150 tysięcy. Tracąc więc dziennie 100 włosów, całkowite wyłysienie groziłoby nam dopiero w ciągu 2 lat. A nie zapominajmy, że włosy nam przez cały czas rosną, oprócz tego, że wypadają.

Na wypadanie włosów jak już wcześniej zostało wspomniane, mogą mieć znaczenie czynniki fizyczne, chemiczne albo genetyczne.

Bardzo ważne jest prawidłowe ożywianie. Dlatego tego, tak bardzo uczula się przed dietami cud, które polegają na wychudzeniu i nie dostarczaniu odpowiednich wartości odżywczych organizmowi.

Dieta bowiem musi zawierać i witaminy i minerały, ale także białka i tłuszcze. Jednak należy pamiętać, że nie dzieje się to w trybie natychmiastowych. Taki sposób odżywiania musi utrzymywać się jakiś czas. Tak samo jest w drugą stronę. Czyli przy leczenie i regeneracji włosów. Kiedy zdecydujemy się na jakiekolwiek zabiegi i działania, musi poczekać trochę zanim zauważymy efekty.

Co zbawiennie działa na włosy? Białe mięso i ryby, które dostarczają białka. Także Melko, jajka i sery. A także warzywa - zielone i liściaste, które dostarczają nam żelazo i minerały.

Co z kolei działa źle na włosy? Stres! Jest bez wątpienia najbardziej niepozornym zagrożeniem dla naszego zdrowia i urody. Potrafi przynieść opłakane skutki, dając widoczne efekty w bardzo powolny sposób. Tak, więc źródłem piękna jest dbałość o naszą kondycję psychiczną. Pozytywne podejście jest bardzo istotne.

Co definitywnie szkodzi włosom? Chociażby złe rozczesywanie, drapanie szczotką skóry głowy. Elektryczna suszarka albo promienie słoneczne w nadmiarze. Z kolei na czynniki chemiczne musimy uważać w kosmetykach do pielęgnacji. Tak się składa, że zaszkodzić może i źle dobrany, bądź kiepskiej jakości szampon, odżywka czy lakier. Każdy kosmetyk powinien być odpowiednio dostosowany dla nas i potrzeb naszego organizmu. Prawidłowo stosowany nie szkodzi.

Znaczenie ma również sposób uczesania. Kiedy mamy dość ciasno spiętą fryzurę. Jak w przypadku "końskiego ogona"( fryzura dotycząca zarówno kobiet jak i mężczyzn). Brak reakcji na skutki sytuacji, w której skóra jest zbyt napięta i wypadają włosy, może doprowadzić do zaniknięcia mieszków i wyłysienie.

Poważne choroby, w wyniku których wypadają włosy są widoczne. Dochodzi do sytuacji, w których np. łysieją całe placki na skórze głowy. Ale codzienne wypadanie włosów jest niegroźne. Niekiedy wypadanie częstsze, niż dopuszczalne może po prostu nam sygnalizować zmiany w organizmie i jego braki.

W przypadku farb do włosów i płynów do trwalej ondulacji - one nie ingerują w meszek włosa, a w tzw.łodygę. Zabiegi te, więc nie dewastują aż tak włosa, jakby się to mogło wydawać.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!