Jak wygląda uczulenie na sierść? Jak sprawdzić czy jest się uczulonym na psa? Jak leczyć alergię na sierść psa?
Jak wygląda uczulenie na sierść? Jak sprawdzić czy jest się uczulonym na psa? Jak leczyć alergię na sierść psa?
Osoby uczulone na sierść zwierzęcia stoją przed trudnym zadaniem. Dopóki nie pozbędą się alergenu, leczenie nie przynosi efektu, dlatego jest ono wprowadzone dopiero wtedy, gdy alergik przestanie obcować ze zwierzęciem, co nie jest łatwe z uwagi na to, iż zwierzęta traktowane są jak członkowie rodziny.

Alergeny zwierzęce

Alergeny zwierzęce są bardzo silne. Znajdują się nie tylko w sierści, ale i moczu, ślinie i naskórku, przy czym najsilniejszym jest alergen koci, bowiem utrzymuje się jeszcze na długo po tym, jak zwierzęcia w mieszkaniu już nie ma.

Biorąc pod uwagę psy, dużo zależy tu od ich rasy. Te, które mają tendencję do ślinienia się, uczulają w największym stopniu.

Alergię wywołać mogą również chomiki, świnki morskie czy myszki. W ich przypadku najgorszy jest mocz, w którym znajduje się duża liczba białek, a to właśnie ono ma wpływ na pojawienie się alergii.

Rozwój alergii jest zależny od wielu czynników, na które składa się między innymi: stan psychiczny pacjenta, ilość alergenów w otoczeniu, skażenie środowiska, indywidualne predyspozycje, i z tego względu alergia może objawić się nagle lub przechodzić stopniowo, drobnymi etapami. Czasami, może nagle ustąpić, by po pewnym czasie ponownie wybuchnąć.

W związku z trudnym leczeniem alergii w towarzystwie zwierząt, przed ich zakupem warto wykonać próbny testowe, choć i tu nie mamy pewności, że ujemny wynik nie wywoła alergii za jakiś czas. Pozytywny wynik to nic innego jak predyspozycje do alergii, która może się jednak nie rozwinąć. W związku z powyższym nie mamy pewności, zarówno przy pozytywnym, jak i negatywnym wyniku testu, czy zwierzę będzie nam zagrażać.

Alergia na psa

Najczęściej uczula tu jego naskórek, w którym znajduje się 29 białkowych antygenów, które alergizują człowieka. Dodatkowo alergię wywołuje mocz, ślina oraz sierść.


Objawy

Najczęstszymi objawami świadczącymi o alergii na psa jest zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej nosa, astma, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Zmiany skórne są często następstwem jej polizania przez psa.

Alergia a rasa

Nie ma rasy, która nie wywołuje alergii, jednak psy długowłose mogą w swojej sierści gromadzić jeszcze inne alergeny, na które alergik może być uczulony (roztocza kurzu, pleśnie, pyłki).

Zmniejszenie zagrożenia alergicznego

Właściwe żywienie psa, stała kontrola weterynaryjna, odpowiednie jego mycie zmniejsza wytwarzanie i łuszczenie się naskórka, a co za tym idzie obniżenie poziomu alergenu.

Kiedy dowiadujemy się, że któryś z członków rodziny, najczęściej dziecko, jest uczulone na alergeny zwierzęce, stoimy przed trudnym zadaniem, bowiem zwierzę to część naszej rodziny. Trudno zatem jest zdecydować się na jego usunięcie z mieszkania. W pierwszej kolejności możemy postarać się o zmniejszenie alergenu zwierzęcego częściej czesząc, kapiąc i pielęgnując zwierzę, dzięki czemu najprawdopodobniej unikniemy trudnej sytuacji, jaką jest pożegnanie się z naszym kudłatym czworonogiem.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!