Jakie metody uśmierzania bólu mam do wyboru podczas porodu? Co ułatwia poród i łagodzi bóle porodowe?
Jakie metody uśmierzania bólu mam do wyboru podczas porodu? Co ułatwia poród i łagodzi bóle porodowe?
Podczas porodu będziesz mogła wybrać jeden z medycznych sposobów walki z bólem, taki jak np. podanie podtlenku azotu lub wykonanie znieczulenia zewnątrzoponowego. Żadna ciężarna nie wie, z jakim uczuciem przyjdzie jej się zmierzyć w czasie porodu. Część kobiet znosi go bez środków przeciwbólowych lub z bardzo niewielkim ich udziałem, inne natomiast na pewnym etapie potrzebują zdecydowanej pomocy. Najlepiej
poznać wady i zalety każdej z metod.

Co to jest znieczulenie zewnątrzoponowe?

Polega ono na wykonaniu zastrzyku w dolny odcinek kręgo­słupa, po którym następuje odrętwienie dolnej części brzucha, toteż kobieta nie czuje bólu towarzyszącego skurczom; często po tym znieczuleniu występuje brak czucia także w nogach i stopach. Najpierw wprowadza się między kręgi - w obszar otaczający rdzeń kręgowy - zakrzywioną igłę, która następnie zostaje usunięta, a w plecach pozostaje cewnik. Cewnik ten przymocowuje się do pleców i przez ramię. Anestezjolog przez cewnik podaje znieczulenie przewodowe.

Co to jest petydyna i jak się ją podaje?

Petydyna jest analgetykiem (środkiem przeciwbólowym), a jednocześnie środkiem działającym rozkurczowo; pomaga się zrelaksować. Działa w sposób podobny do morfiny - w rzeczywistości bowiem jest jej syntetyczną wersją. Petydynę zwykle podaje się dożylnie, często w połączeniu z lekiem przeciwwymiotnym, ponieważ nierzadko powoduje ona nudności. Do żyły w ramieniu zostaje wprowadzony cieniutki cewnik, poprzez który, przy użyciu ręcznej pompki, można samemu aplikować niewielkie dawki petydyny - stąd metodę tę nazywa się analgezją kontrolowaną przez pacjenta (Patient Controlled Analgesia -PCA), przy czym nie wszędzie jest ona stosowana. Petydynę podaje się w pierwszym okresie porodu, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi od zera do lOcm, czyli nim kobieta zacznie przeć. Natomiast nie podaje się tego środka, jeżeli - zdaniem lekarza - dziecko przyjdzie wkrótce na świat, ponieważ lek ten może maleństwu zaszkodzić. Bo choć petydyna ma działanie relaksujące, wywołuje również senność i zawroty głowy, a także czasem wymioty. Może spowolnić poród. Ponieważ przechodzi przez łożysko, wpływa niekiedy negatywnie na proces oddychania dziecka. Dlatego też często noworodkowi natychmiast po narodzinach podaje się zastrzyk w celu zniwelowania skutków działania petydyny na jego organizm. Maleństwo może przez kilka godzin być senne i nie chcieć jeść.

Co to jest Entonox i jak się go używa w trakcie porodu?

Jest to bezbarwny, pozbawiony zapachu gaz, często zwany gazem rozweselającym, a jego skład chemiczny stanowi mie­szaninę podtlenku azotu (analgetyku) i tlenu w stosunku 1:1.

W znakomitej większości szpitali położniczych wszystkie sale porodowe mają źródła tego gazu, zasilane z jednego głównego zbiornika, w każdej zatem chwili masz ten środek pod ręką. Jeśli dostaniesz maskę gazową, umieść ją nad twarzą, po czym zacznij oddychać przez nos. Jeśli natomiast podany ci zostanie ustnik, to po prostu włóż go do ust, a następnie oddychaj głęboko i miarowo, aż poczujesz przyjemne zawroty głowy. Wówczas ręka z ustnikiem czy maską sama odsunie ci się od twarzy i przestaniesz wdychać Entonox. Po kilku sekundach znów poczujesz się zupełnie normalnie. Zacznij wdychać gaz, gdy tylko poczujesz rozpoczęcie skurczu, musi bowiem minąć przynajmniej 20 sekund, nim w krwiobiegu zgromadzi się na tyle dużo substancji, aby uśmierzyć ból. Największą skuteczność uzyskuje się po ok. 45-50 sekundach.

Zaletą Entonoxu jest jego łatwe użycie, nad czym panuje sama rodząca, oraz to, że nie pozostaje on w jej organizmie; ponadto zawiera on korzystny dla dziecka tlen. Wadę natomiast stanowi jego słabe działanie. Czasem też wywołuje on nudności i uczucie suchości w ustach.

Czy w wannie porodowej także można używać środków przeciwbólowych?

Tak, choć możliwości stają się w tej sytuacji nieco ograniczone. Można przyjmować Entonox, gdyż jest na tyle słaby, że nie stracisz panowania nad sobą I nie osuniesz się pod wodę. Zwykle rodzącej w wannie podaje się podtlenek azotu z butli. Jeśli rodzisz w domu, położna weźmie ze sobą butlę na czas porodu. Natomiast rodząc w wannie, nie możesz otrzymać petydyny , gdyż po tym środku staniesz się senna, ani też znieczulenia zewnątrzoponowego, gdyż ograniczy ci ono możliwość poruszania się. W grę nie wchodzi także TENS, albowiem jest to urządzenie elektryczne, nie można go zatem używać w wodzie. Jednak samo uspokajające działanie wody powinno całkowicie wystarczyć, by w sposób naturalny wygrać z bólem.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!