Jakie są objawy chorób przenoszonych przez kleszcze?
Jakie są objawy chorób przenoszonych przez kleszcze?
Trzeba próbować mimo wszystko go usunąć. Jeżeli to się nie udaje, można udać się do lekarza. Gdy aparat gębowy kleszcza zostanie w skórze, w zasadzie nie zwiększa się ryzyko zakażenia, ponieważ tak naprawdę to nie tam mieszczą się drobnoustroje.

Jakie są objawy chorób przenoszonych przez kleszcze?

 Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu najczęściej ma przebieg dwufazowy. Rozpoczyna się gorączką, złym samopoczuciem, osłabieniem, mogą również wystąpić bóle głowy czy wymioty. Jeżeli te objawy są nasilone, pacjent trafia do lekarza. Jeśli niezbyt nasilone, pacjent do lekarza nie pójdzie. Objawy mogą samoistnie ustąpić w ciągu kilku dni. Po kilku-kilkunastu dniach, kiedy wydaje się, że człowiek jest zdrowy, ponownie pojawiają się: gorączka, bóle głowy, wymioty (objawy zapalenia opon), czasem również objawy zapalenia mózgu: zaburzenia świadomości czy nawet utrata przytomności z drgawkami. Przy takim przebiegu choroby oczywiście nie sposób nie trafić do szpitala. Może się jednak zdarzyć, że choroba ograniczy się tylko do pierwszej fazy. Tak zwykle bywa u dzieci. Może to przypominać infekcję grypopodobną.

To jest choroba wirusowa i nie ma na nią leczenia przyczynowego. Stosuje się głównie leki objawowe, tzn. przeciwgorączkowe, przy zapaleniu mózgu - leki działające przeciwobrzękowo na mózg, przeciwzapalnie, przeciwdrgawkowo.

Jeśli chodzi o boreliozę, najczęściej pierwszym objawem jest charakterystyczna zmiana skórna w miejscu ukłucia kleszcza, tzw. rumień wędrujący - różowa lub czerwona obwódka o średnicy kilku centymetrów. Dlatego miejsce po ukłuciu kleszcza należy obserwować i w razie pojawienia się podejrzanej zmiany udać się do lekarza.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!