Czy nos czuje tylko zapachy?
Czy nos czuje tylko zapachy?
Nos to organ w którym znajduje się narząd powonienia. Gdy oddychając wciągamy powietrze, przechodzi ono przez jamę nosową, w której umiejscowione są receptory zapachów. Pobudzone receptory dają wrażenie zapachu.

 Jama nosowa połączona jest z gardłem. Kiedy przeżuwamy pokarm, cząsteczki substancji zapachowych dostają się wraz z powietrzem do jamy nosowej. Tu pobudzają receptory zapachu. Zapach i smak (rozpoznawany na języku) tworzy niepowtarzalną kompozycję smakowo-zapachową zjadanej potrawy.

Zapach w powietrzu

Cząsteczki niektórych substancji wyzwalają impulsy nerwowe w receptorach zapachu. Impulsy te biegną nerwem węchowym do mózgu i tu są analizowane, rozpoznawane i przekształcane na wrażenia zapachowe. Niektóre zapachy są przyjemne dla nas, inne obrzydliwe.

Jakie smaki rozpoznaje język?

W błonie śluzowej języka umieszczone są różnego kształtu brodawki (nitkowate, okolne, stożkowate, liściaste, grzybkowate), w których znajdują się kubki smakowe - receptory- smaku. Kubek smakowy jest pogrążony w nabłonku i składa się z kilku rodzajów komórek.

Substancje bezwonne

Niektóre substancje, takie jak minerały, nie są lotne. Ich cząsteczki nie ulatniają się w powietrze i nie pobudzają receptorów węchu nic ma ją . więc żadnego zapachu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!