Czy syreny istnieją naprawdę?
Czy syreny istnieją naprawdę?
Czy syreny istnieją naprawdę? W opowieściach żeglarzy morza pełne były niespotykanych na lądzie istot - gigantycznych potworów i zdradliwych syren, czyli kobiet z rybimi ogonami, które cudownym śpiewem zwabiały marynarzy na niebezpieczne skaty.

Syreny istnieją naprawdę i są spokrewnione ze słoniami i tak jak one, żywią się roślinami. Należą do nich manaty i diugonie. Manaty żyją w ciepłych wodach Atlantyku, diugonie natomiast występują u wybrzeży Oceanu Indyjskiego i w wodach południowego Pacyfiku.

Jak mówi legenda, syreny nie mają tylnych nóg, tylko ogon z zaokrągloną płetwą. I na tym podobieństwo się kończy. Prawdziwe syreny zamiast rąk mają płetwy piersiowe. U manatów mogą znajdować się na nich szczątkowe kopytka. Zwierzęta te dorastają do 4m długości, a ich ciężar przekracza tonę! Krowa morska, syrena dzisiaj doszczętnie wytępiona, mierzyła 7 m i ważyła około 4 ton.

O ile syreny z bliska trochę rozczarowują, o tyle w opowieściach o kaszalotach jest dużo prawdy. To największe drapieżniki świata. Dorosłe samce mają 20 m długości i ważą 50 ton. Przednia część głowy kaszalotów zawiera specjalną poduszkę z substancją tłuszczową. Poduszka ta służy jednak do echolokacji, a nie do taranowania statków, o co kaszaloty posądzano.

Inny legendarny potwór z morskich głębin w opowieściach marynarzy oplatał ramionami statki i ciągnął je za sobą na dno. Takie zwierzę istnieje, to największy bezkręgowiec świata - kałamarni-ca olbrzymia. Jej ramiona mogą mieć długość 15 m. Jak wszystkie głowonogi, ma rogowy dziób i szereg przyssawek na swoich mackach. Jej oko o średnicy 40cm to największe oko na świecie. Kałamarnica nie poluje jednak na statki, zadowala się rybami i morskimi bezkręgowcami.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!