Dlaczego sosna ma igły?
Dlaczego sosna ma igły?
Dlaczego sosna ma igły? Igły, czyli szpilki sosny, to przekształcone liście. Dzięki takiej budowie mają mniejszą powierzchnię. Z zewnątrz otacza je gruba skórka, w której są zagłębione aparaty szparkowe. Taki liść traci bardzo mało wody. Dlatego drzewa szpilkowe są odporne i mogą występować w miejscach bardzo niegościnnych dla innych roślin.

 Dzisiaj zajmują olbrzymie obszary Ziemi - od dalekiej północy po strefę podzwrotnikową - występują w Kanadzie, na Syberii, w Europie Północnej, a także w Ameryce Południowej i Australii. Nie boją się wysokości — nasza kosodrzewina i limba rosną na wysokości około 2000m n.p.m., a amerykańska sosna oścista 1000 metrów wyżej! Wśród drzew szpilkowych jest kilku rekordzistów. Największą masę w świecie organizmów ma sekwoja - Generał Sherman z Kalifornii. Mierzy ponad 80 m, obwód jej pnia wynosi 24 m, a całe drzewo waży około 2000 ton. Sekwoje należą do najwyższych drzew na świecie - sięgają nawet 114 m. Po ścięciu takiego drzewa pozostaje pień o średnicy 6 ml Tylko australijskie eukaliptusy są wyższe od sekwoi - najwyższy miał 150m wysokości.

Drzewa szpilkowe to swego rodzaju dinozaury w świecie roślin. Pojawiły się na Ziemi razem z wielkimi gadami, aleje przeżyły.

Chiński miłorząb jest kuzynem naszej sosny. W niezmienionej postaci gatunek ten przetrwał od czasu dinozaurów, czyli około 200 min lat. Mówimy, że jest żywą skamieliną. Miłorząb to roślina dwupienna, co znaczy, że kwiaty żeńskie powstają na jednym osobniku, a kwiaty męskie - na innym. Dojrzewające owoce wydzielają woń zjełczałego masła i dlatego są miejsca, w których obowiązuje zakaz sadzenia żeńskich osobników tego gatunku.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!