10 zasad rozsądnego zaciągania pożyczek
10 zasad rozsądnego zaciągania pożyczek
Pożyczki krótkoterminowe, czyli tzw. pożyczki to najprostszy sposób na uzyskanie szybkiej, dodatkowej gotówki. Wzięcie pożyczki, nawet tej najtańszej, wiąże się jednak z konkretnym zobowiązaniem finansowym i dlatego zawsze trzeba je przemyśleć. Poniżej 10 praktycznych zasad rozsądnego brania pożyczek krótkoterminowych.

Szybkie pożyczki – duża pokusa

Pożyczka krótkoterminowa z niskimi kosztami kusi najbardziej. Kiedy widzisz ogłoszenie, że możesz wziąć pożyczkę oprocentowaną na 0%, od razu masz ochotę zrealizować swoje niespełnione marzenia. Może weźmiesz pieniądze na nowy telewizor albo wyjazd na weekend we dwoje? Skoro pożyczka nic Cię nie kosztuje, dlaczego z niej nie skorzystać? Przy każdej takiej wyjątkowo korzystnej ofercie pożyczkowej bardzo dokładnie prześledź wszystkie koszty pożyczki. Na rynku wciąż zdarzają się firmy pożyczkowe, które żerują na naiwności i niewiedzy konsumentów.

1. Korzystaj z usług sprawdzonych firm

Związek Firm Pożyczkowych ma na swojej stronie internetowej wykaz instytucji pozabankowych udzielających pożyczek, które są sprawdzonymi i rzetelnymi firmami. Jeśli nie wiesz, z usług której firmy pożyczkowej skorzystać, wejdź na stronę ZFP i sprawdź, jakie firmy są polecane. Korzystaj też z usług dużych firm z potwierdzoną reputacją.

2. Zapoznaj się z umową i nie wpłacaj żadnych pieniędzy przed otrzymaniem pożyczki

Jeśli jakakolwiek firma pożyczkowa wymaga od Ciebie zapłacenia określonej kwoty jeszcze przed otrzymaniem pożyczki, trzymaj się od niej z daleka. Niektóre firmy podpisują z klientami tzw. umowy przedwstępne, za które żądają konkretnych opłat. Kiedy masz do czynienia z taką firmą, możesz być pewien, że działa niezgodnie z prawem. Nie tylko zrezygnuj z jej usług, ale także zgłoś taką firmę odpowiednim organom (możesz przekazać taką informację do UOKiK, która sprawuje kontrolę nad firmami pożyczkowymi). Zanim podpiszesz umowę pożyczkową, dokładnie zapoznaj się z warunkami pożyczki, całkowitym kosztem pożyczki i dodatkowymi opłatami.

3. Przy składaniu wniosku podaj prawdziwe informacje

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu pożyczki, przy wypełnianiu wniosku pożyczkowego podaj prawdziwe dane. Firmy pożyczkowe dysponują skutecznymi narzędziami wykrywania oszustw i dyskwalifikują klientów, którzy we wnioskach podają nieprawdziwe dane. Każda firma pożyczkowa weryfikuje swoich klientów w zewnętrznych rejestrach biur informacji gospodarczej, a niektóre serwisy, jak np. Wonga, sprawdzają też swoich klientów w bazie BIK. Nieprawdziwe dane mogą spowodować jedynie odrzucenie Twojego wniosku pożyczkowego.

4. Pożyczaj realne kwoty

Pożyczanie realnych kwot oznacza pożyczanie tylko takich sum pieniędzy, jakich rzeczywiście potrzebujesz. Kiedy masz pilny wydatek, na który brakuje Ci środków, zastanów się, ile pieniędzy na niego potrzebujesz. Jeśli potrzebujesz na nieprzewidziany wydatek, jak naprawa pralki 400 zł , zaciągnij pożyczkę tylko na taką kwotę. Odsuń od siebie pokusę brania więcej na zapas lub na inne dodatkowe wydatki (np. na ubrania czy nową parę butów).

5. Spłacaj swoje zobowiązanie terminowo

Kiedy weźmiesz pożyczkę, najważniejsza jest jej terminowa spłata. Każdy dzień zwłoki to dodatkowe odsetki, które stają się kolejnym obciążeniem. Firma pożyczkowa wysyła też przypomnienia o spłacie pożyczki, a ich kosztami obciąża Ciebie. Przy braniu kolejnej pożyczki dla firmy pożyczkowej ważne jest to, czy terminowo spłaciłeś swoje poprzednie zobowiązanie.

6. Kontaktuj się z firmą pożyczkową, kiedy masz problem ze spłatą

Nie unikaj kontaktu z pożyczkodawcą, jeśli nagle okaże się, że nie możesz terminowo spłacić swojej pożyczki. Większość firm pożyczkowych udostępnia swoim klientom możliwość przedłużenia pożyczki o kolejny okres. Nalicza wtedy dodatkowe odsetki, ale i tak jest to korzystniejsze niż płacenie odsetek karnych i ponoszenie kosztów windykacji. Kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji, poinformuj o tym pożyczkodawcę. Ustal z nim nowy harmonogram spłaty i trzymaj się wyznaczonego terminu.

7. Spłacaj pożyczki przed wyznaczonym terminem

Kiedy dysponujesz dodatkową gotówką, jak najszybciej spłać swoją pożyczkę. Nie czekaj ze spłatą do wyznaczonego terminu. Dzięki wcześniejszej spłacie możesz zaoszczędzić dodatkowe środki. Im krótszy okres, na jaki pożyczasz pieniądze, tym niższy koszt Twojej pożyczki. Kiedy pożyczka nic Cię nie kosztuje, jak oferują to niektóre firmy, spłacenie jej przed terminem i tak jest korzystne. Pozbywasz się zobowiązania i masz znowu czyste konto.

8. Zapoznaj się z dokładnymi kosztami pożyczki

Każda pożyczka, zgodnie z polskim prawem, musi mieć podany wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. W przypadku pożyczek RRSO kształtuje się na dość wysokim poziomie, ale to wszystko dlatego, że pożyczki krótkoterminowe zaciągane są na krótkie okresy, nie dłuższe niż 60 dni. RRSO jest wskaźnikiem, który uwzględnia koszt pożyczki w skali roku. Dlatego lepszym wyznacznikiem dla pożyczek, jest całkowity koszt pożyczki. Na podstawie całkowitego kosztu pożyczki sprawdzisz, ile w rzeczywistości będzie kosztowała Cię pożyczka. Jeśli weźmiesz pierwszą pożyczkę w serwisie Wonga na kwotę 500 zł, w terminie spłaty zwrócisz pożyczkodawcy 510 zł. Całkowity koszt pożyczki wynosi więc 10 zł.

9. Skorzystaj z przelewu na konto

Niektóre firmy pożyczkowe oferują swoim klientom możliwość dostarczenia gotówki prosto do domu. Choć wydaje się to wygodne, taka usługa może być objęta dodatkową opłatą. Agent musi przynieść pieniądze do Twojego domu, traci więc swój czas i środki na dojazd. Dlatego musi też pobrać dodatkową opłatę (czasami opłata wliczona jest już w koszt pożyczki). Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie pieniędzy na swoje konto bankowe. Pożyczkodawca może w szybkim czasie przelać Ci pożyczone środki.

10. Rozsądnie korzystaj z chwilówek

Pożyczki krótkoterminowe wcale nie prowadzą do nadmiernego zadłużenia, kiedy rozsądnie z nich korzystasz. Dużo większym „zagrożeniem” jest zaciągnięcie wysokiego kredytu. Pożyczki chwilówki opiewają na stosunkowo małe kwoty, które klientom łatwo spłacić. Kredyt to zobowiązanie długoterminowe, które w dużo większym stopniu ograniczy Twoją płynność finansową.

 Branie pożyczek nie jest niczym strasznym, kiedy pamiętasz o kilku prostych zasadach i dokładnie sprawdzasz firmy, w których zaciągasz zobowiązanie. Unikaj specjalnych promocji oferowanych przez niektóre firmy pożyczkowe, które obiecują nierealne warunki pożyczkowe i wymagają od Ciebie uiszczania przedwstępnych opłat.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!