Ubezpieczenie mieszkania – od jakich czynników zależy cena?
Ubezpieczenie mieszkania – od jakich czynników zależy cena?
Bardzo często zakup wymarzonego domu lub mieszkania pochłania skrupulatnie gromadzone przez lata oszczędności. Niestety, kilka chwil wystarczy, by dorobek całego naszego życia rozsypał się w drobny mak. Choć zdarzeniom losowym takim jak pożar, włamanie i kradzież kosztownego wyposażenia, zalanie przez sąsiada nie można zapobiec, można skutecznie ochronić zarówno same ściany, jak również wyposażenie własnego M. W jaki sposób?

Wykupując ubezpieczenie mieszkania. W zależności od rodzaju polisy, zakres ochrony może obejmować mury, elementy nieruchome i/lub ruchome. Ubezpieczając mury ochronie podlegają mury mieszkania oraz znajdujące się w nim instalacje. W przypadku ochrony murów odszkodowanie przysługuje w sytuacji np. pożaru lub zalania. Wykupując ubezpieczenie elementów ruchomych chronisz wbudowane na stałe elementy mieszkania – armaturę sanitarną, podłogi, meble kuchenne w zabudowie czy grzejniki. Ubezpieczenie elementów ruchomych ochroni wszelkie dobra znajdujące się wewnątrz mieszkania – sprzęt AGD i RTV, meble, biżuterię, komputery. Niestety, mimo rosnącej świadomości zagrożeń, wynikających z braku polisy ubezpieczeniowej, wiele osób rezygnuje z ubezpieczenia własnego M. Najczęściej z obawy przed wysokimi kosztami polisy. Czy rzeczywiście ubezpieczenie mieszkania jest tak kosztowne? Od czego zależy jego cena?

Ubezpieczenie mieszkania – kliknij i dowiedz się więcej.

Ubezpieczenia nieruchomości są stosunkowo niedrogie biorąc pod uwagę wartość mienia, które obejmują. Podstawową polisę obejmującą swoją ochroną mury możesz mieć już za 100 do 200 zł rocznie. Chcesz wiedzieć jakie czynniki wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej? Podpowiadamy.

Zakres ochrony

Im szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej, tym cena polisy będzie wyższa. Najmniej zapłacisz za podstawowy wariant ubezpieczenia chroniący same mury. Trochę droższe będzie ubezpieczenie rozszerzone o ochronę elementów stałych. Najdroższa będzie kompleksowa polisa, która oprócz ochrony murów i elementów stałych zabezpiecza również elementy ruchome.

Suma ubezpieczenia

Zanim wykupisz polisę, musisz samodzielnie określić wysokość sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to kwota stanowiąca górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa cena polisy. Dlatego też dobre oszacowanie sumy ubezpieczenia to podstawa. Pamiętaj, że celowe jej zaniżanie może sprawić, że w przypadku wypłaty odszkodowania otrzymane pieniądze nie wystarczą na wykonanie wszelkich niezbędnych prac remontowych. Nie warto również zawyżać sumy ubezpieczenia. W przypadku zdarzenia losowego i tak nie dostaniesz więcej, niż wyniosła wartość zniszczonego mienia.

Czynniki zwiększające i zmniejszające ryzyko szkody

Wysokość składki ubezpieczeniowej kalkulowana jest indywidualnie. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę nie tylko zakres ochrony i sumę ubezpieczenia, ale również konkretne czynniki, które zwiększają lun zmniejszają ryzyko szkody. Masz alarm z monitoringiem, a Twoje okna są solidnie zakratowane? Takie zabezpieczenia znacząco zmniejszają ryzyko włamania. Mieszkasz w dzielnicy słynącej z włamań i „szemranego towarzystwa”? Bardzo prawdopodobne jest, że ubezpieczyciel potraktuje ten czynnik jako dodatkowe ryzyko, zwiększając tym samym wysokość składki.

Długość trwania polisy

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zawarcia umowy ubezpieczenia na 2 lub 3 lata i z tego tytułu udziela dodatkowej zniżki w składce.

Rodzaj płatności

Często zdarza się, że przy jednorazowej wpłacie składki ubezpieczeniowej jej cena jest niższa niż w przypadku płatności w kilku ratach.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!