Jak sobie poradzić ze złością dziecka.
Każde dziecko jest inne. Z różnych powodów denerwują się dzieci i inaczej się zachowują w różnych sytuacjach. Nie ma jednego cudownego sposobu aby dziecko na pewno się uspokoiło. Istnieje jednak kilka technik, które można zastosować wobec zdenerwowanego lub rozzłoszczonego dziecka. Jedne sposoby będą skuteczne, inne mniej skuteczne a niektóre mogą wcale nie zrobić wrażenia na Twoim dziecku.

Trzeba dać sobie jednak szansę, by opanować złość dziecka i swoją narastająca frustrację. Przede wszystkim i to jest najważniejsze aby to rodzic zachował spokój. Zdenerwowany rodzic tylko wzmocni złość dziecka. Trzeba mówić cicho, bo jest to sposób, aby dziecko zmusić do wyciszenia siebie, żeby mogło usłyszeć, choćby z samej ciekawości co mówi rodzic.

Łagodny ton głosu mówi dziecku, że mama lub tata są opanowani a ich postawa powinna pomóc w osiągnięciu równowagi dziecka. Nigdy nie wolno stosować kary cielesnej. Dziecko nie potrafi kontrolować swoich emocji, więc uderzenie go choćby lekko nie zmieni jego postępowania a wręcz spowoduje koleją falę gniewu. Niestety ale racjonalne tłumaczenie dziecku sytuacji w takim przypadku nie pomoże, bo dzieci w sytuacjach emocjonalnych po prostu nie myślą. Jeśli dziecko w złości rzuca się lub kopie, należy go przenieść w miejsce, gdzie nie zrobi sobie ani nikomu krzywdy lub po prostu przytrzymać. Należy okazać dziecku zrozumienie i poniekąd pokazać mu, że się mu współczuje ale nie wolno mu ulegać jeśli np. bardzo czegoś chce jeśli tego dostać nie może. Gdy dziecko się już wyciszy, nie należy wracać do tematu, trzeba nawet dziecko pochwalić, że tak świetnie poradził sobie z własnymi emocjami.

Przeczytaj również:

 

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!