Jak i czym wyczyścić grill?
Jak i czym wyczyścić grill?
Pogoda w końcu dopisuje, a więc najwyższa pora na zorganizowanie weekendowego grillowania w gronie znajomych. Jeżeli po ostatnim smażeniu kiełbasek zapomniałeś wyczyścić grill i spędził on całą zimę zalany tłuszczem, to dziś dowiesz się jak przywrócić go do stanu używalności.

 Poniższe porady warto także stosować po każdym kolejnym grillowaniu, bo trzeba wiedzieć, że zabrudzony ruszt może wpływać na smak potraw, a stary tłuszcz przypalany nad ogniem może zacząć wydzielać rakotwórcze substancje. Warto więc poświęcić chwilę, aby go dobrze wyszorować.

Kiedy czyścić
Czyszczenie najlepiej zacząć zaraz po grillowaniu. Kiedy ruszt, szczypce i inne elementy pomagające przy pieczeniu są jeszcze ciepłe w bardzo łatwy sposób usuniemy z nich nadmiar tłuszcz. Wystarczy przetrzeć go papierowymi ręcznikami lub gazetami, które dobrze wchłaniają wszelkie płyny. Dzięki temu późniejsze czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze. Natomiast jeśli chodzi o misę grilla, to nie należy zalewać jej wodą, gdy brykiet jeszcze się żarzy, gdyż może to zniszczyć metalową obudowę. Dużo lepiej zostawić go do wypalenia lub ostrożnie zsypać węgiel na ziemię.
Zasadniczo obudowy grilla nie trzeba czyścić po każdym bankiecie. Odświeżamy ją dopiero wtedy, gdy porobią się na niej zacieki z tłuszczu, zajmie się nią rdza lub na dnie pojawi się zaschnięty osad z tłuszczu i popiołu. Więcej uwagi wymagają grille gazowe, gdyż gałki do odkręcania gazu mogą szybko się zatłuścić i zacząć blokować.

Zapobieganie
Jeśli nie chcesz się bawić w częste mycie grilla, to wyściel ruszt ponakłuwaną folią aluminiową lub rozłóż na niej aluminiowe tacki. W miarę potrzeby można je delikatnie posmarować tłuszczem, żeby uchronić jedzenie przed przywieraniem. Taki zabieg zabezpieczy kratkę przed tłustym zabrudzeniem, a brykiet przed pojawieniem się ognia.
Grille przechowujemy w suchych pomieszczeniach. Ważne jest, aby nie stały na zewnątrz podczas deszczu, ponieważ mogą zardzewieć.

Czym czyścić

Obudowę grilla i misę na węgiel czyścimy zwykłą wodą oraz gąbką. W przypadku trudniejszych zabrudzeń pomagamy sobie drucianą szczotką, wodą z mydłem lub specjalnymi preparatami do czyszczenia grillów. Po skończonym myciu należy dokładnie wysuszyć wszystkie elementy (np. papierowymi ręcznikami), aby metal nie zaczął korodować. Pamiętajmy, żeby nie szorować metalową szczotką elementów wykonanych ze stali nierdzewnej.
Zdarza się, że grill zostanie zaatakowany przez rdzę. Takie miejsca należy wyczyścić np. papierem ściernym lub szlifierką, aby rdza nie postępowała i zabezpieczyć odpowiednią farbą.
Jeżeli chodzi o ruszt i inne przyrządy mające bezpośrednią styczność z jedzeniem, a także miskę na tłuszcz z grillów gazowych i elektrycznych, to możemy je wymyć jak zwykłe naczynia – ciepłą wodą z płynem. Dobre efekty daje także zasypanie ich solą i włożenie do rozgrzanego piekarnika (uwaga na plastikowe i drewniane rączki, które mogą się stopić albo spalić). Kiedy sól zbrązowieje, wyciągamy je, a następnie płuczemy pod bieżącą wodą. Jeśli brud jest mocno przyschnięty, to zalewamy ruszt ciepłą wodą i staramy się zeskrobać nieczystości gąbką posypaną solą lub drewnianą łopatką. W ostateczności używamy szczotki ze stali nierdzewnej, ale po jej zastosowaniu należy opłukać kratkę pod bieżącą wodą, aby opiłki metalu nie dostawały się później do jedzenia, co nie jest korzystne dla zdrowia. Po myciu wszystkie elementy wycieramy do sucha.

Przeczytaj także:

 

 

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!