DLACZEGO pawiany mają czerwony zad?
DLACZEGO pawiany mają czerwony zad?
W zoo można zaobserwować, że niektóre małpy mają czerwone zady. Najbardziej znane pod tym względem są pawiany, ale można stwierdzić to też u szympansów.

Niejedna zwiedzająca zoo osoba mogłaby pomyśleć, że małpie zady są zaczerwienione dlatego, iż zwierzęta właśnie w tym miejscu obtarły sobie skórę. W rzeczywistości samice, które żyją we wspólnocie z wieloma samcami, sygnalizują w ten sposób swoje płodne dni. Tylko samice miewają czerwone pupy, a ponadto tylko przez krótki czas. W dni, kiedy nie mogą zajść w ciążę, ich zady pozostają małe, blade i nie rzucają się w oczy.

W czasie jajeczkowania, kiedy samica jest płodna, tylna część jej ciała tak puchnie, że nie da się tego nie zauważyć. To powiększają się i zabarwiają na czerwono wargi sromowe. U szympansów zaczerwieniony zad może przybrać rozmiary arbuza. Gdy pawianica lub szympansica przechadza się po okolicy ze spuchniętym i czerwonym zadkiem, przyciąga wzrok wszystkich dokoła. W ten sposób pobudza samce, by konkurowali ojej względy. Prześciganie się samców w umizgach do samicy zwiększa prawdopodobieństwo, że ojcem dziecka zostanie najlepszy osobnik w stadzie.

U samic innych gatunków małp nie występuje w okresie godowym tego typu obrzęk organów płciowych. Żyją one we wspólnotach, w których jest tylko jeden samiec, a więc w haremach, a także w parach. U ludzkich samic czerwona pupa nie jest potrzebna. Kobiety mają wiele innych wdzięków, którymi wabią mężczyzn.

Artykuł w wersji Video

Przeczytaj także:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

1 comment

KUBA HGABAJ
This comment contains spoilers? Click here if you want to read.

dalej nie wirm dlaczego pawiany m,ają czerwony zadek

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg