Matrix Reaktywacja (The Matrix Reloaded) 2003 - Gdzie obejrzeć •Cały Film • Online • Recenzja
Któż nie zna dziś już kultowego obrazu braci Wachowskich - "Matrix" - oraz słynnego i wielokrotnie wykorzystywanego w innych filmach, a nawet grach komputerowych, czy reklamach, efektu "bullet time"? Chyba nie ma nikogo, kto przynajmniej nie słyszałby o tym dziele. Do polskich kin 23 maja 2003 roku, minutę po północy zawitała kontynuacja kasowego przeboju z 200 roku o tytule "Matrix Reaktywacja".

Obsada Filmu: Matrix Reaktywacja (The Matrix Reloaded) 2003

  • reżyseria: Lilly Wachowski, Lana Wachowski
  • scenariusz: Lilly Wachowski, Lana Wachowski
  • gatunek: Akcja, Sci-Fi
  • produkcja: USA: premiera 7 maja 2003 (Światowa) 23 maja 2003 (Polska premiera kinowa)

Recenazja filmu: Matrix Reaktywacja (The Matrix Reloaded) 2003

Minęło pół roku od wydarzeń z pierwszej części. Wojna między ostatnią kolebką wolnych ludzi z Zionu, a światem maszyn trwa i wydaje się zbliżać do kulminacyjnego momentu, a do jej rozstrzygnięcia pozostało już bardzo niewiele czasu. Neo (Keanu Reeves), Trinity (Carrie-Anne Moss) oraz Morfeusz (Laurence Fishburne) będą musieli ponownie zmierzyć się ze światem Matrixa, ale tym razem walka będzie dużo trudniejsza.

Od pierwszych scen widać, że film pod względem wizualnym został dopracowany pod każdym, nawet najmniejszym szczegółem. Widowiskowość i rozmach chociażby sceny pościgu, na pewno przejdą do historii kina jako nie dość, że najdroższe (specjalnie dla tego celu wybudowano autostradę, co sprawia, że stała się ona największym planem filmowym w dziejach kina), to jeszcze najdłuższe i najlepsze w swoim rodzaju. Ale na przykład już walka Neo z setką agentów Smith'ów (Hugo Weaving), chociaż oszałamiająca, to w pewnej chwili pojawia się pytanie jak długo to będzie jeszcze trwało. Co jednak gorsze - takie przedłużanie staje się dostrzegalne i warto tu wspomnieć przede wszystkim o rozmowie głównego bohatera z twórcą Matrixa. Mimo że dialog ten jest ważny, ponieważ wiele wyjaśnia widzowi, to w pewnym momencie staje się po prostu nudny. Ale mimo tych niepotrzebnych minut, efekty specjalne, elementy mitologii, religii, czy kultury wschodu, dają razem coś niepowtarzalnego. To wszystko było jednak od początku oczywiste i do przewidzenia, przez co film ten traci element zaskoczenia, jaki otrzymaliśmy przy pierwszej części trylogii Wachowskich. Ta mroczna prawda o zniewoleniu ludzi, którzy są wykorzystywani przez maszyny jako źródło energii, a całe życie to właściwie gra komputerowa robotów, wraz z niespotykaną innowacją w dziedzinie efektów specjalnych i niezapomnianym stylem są już legendą. W "Reaktywacji" natomiast tego zabrakło. Idąc do kina, właściwie wszystkiego można się domyśleć. A mity o nowych technologiach i efektach, które powstały wśród oczekujących na kolejne "Matriksy" fanów, są tylko chwytem marketingowym. Wszystko, co widzimy w filmie jest tylko rozwinięciem tego, co obejrzeliśmy już 4 lata temu.
O aktorstwie niestety w filmie zapomniano. Nie licząc Lamberta Wilsona, który stworzył nieprzeciętną postać Merovinga, obsada po prostu zawodzi. Wszyscy są sztywni i mało przekonywujący, a absurdalne miny tylko pogarszają sprawę. Niemniej jednak nie można zapomnieć, że jest to kino rozrywkowe może z nazbyt wygórowanymi ambicjami, ale jednak z pewną legendą w tle, które przynosi ze sobą ważne pytania o związek człowieka i maszyn. Czy i jak bardzo jest on od nich zależny?
Reasumując, pod względem wizualnym film jest wyśmienity, jednak całą resztę pozostawiono na drugim planie. Świadczyć to tylko może o zubożeniu kulturowym widzów i twórców zza oceanu. Pozostaje tylko czekać na trzecią część. W końcu to trylogia i tak należy oceniać Matrixa, mimo że będzie to nieuczciwe w stosunku do części pierwszej.

Gdzie obejrzeć online za darmo film: Matrix Reaktywacja (The Matrix Reloaded) 2003

Film dostepny jest za pośrednictwem platform VOD.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!