Co zrobić gdy dziecko interesuje się seksem? Jak powiedzieć dziecku o rozmnażaniu? Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Co zrobić gdy dziecko interesuje się seksem? Jak powiedzieć dziecku o rozmnażaniu? Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Gdy dziecko pyta o seks, rodzice powinni udzielić mu rzeczowych i dostosowanych do wieku odpowiedzi, aby stopniowo wprowadzać je w sferę seksualności. Ogromna część młodych ludzi wiedzę na temat seksu, często fragmentaryczną lub wręcz błędną, czerpie wyłącznie z mediów oraz od znajomych. Wynika to z faktu, że wielu rodziców nie wie, jak się zachować, gdy dziecko pyta o seks.

Ogromna część młodych ludzi wiedzę na temat seksu, często fragmentaryczną lub wręcz błędną, czerpie wyłącznie z mediów oraz od znajomych. Wynika to z faktu, że wielu rodziców nie wie, jak się zachować, gdy dziecko pyta o seks. Przekonani, że intymność jest tematem tabu zarezerwowanym dla dorosłych, rodzice milczą na temat seksu udając, że zagadnienie to nie istnieje.

Odpowiedni moment
Zainteresowanie sferą seksualności pojawia się u dziecka bardzo wcześnie. Gdy dziecko pyta o seks w wieku zaledwie kilku lat, większość dorosłych owe pytania całkowicie ignoruje, informując swoją pociechę, że jest jeszcze za mała na rozmowę o "tych sprawach". Tymczasem właściwą strategią powinno być podjęcie tematu za każdym razem, gdy dziecko pyta o seks. Nie oznacza to, że przy pierwszej nadarzającej się okazji należy przekazać mu całą posiadaną wiedzę na ten temat, zasypując je technicznymi szczegółami stosunku. Informacje dotyczące seksu powinny być dziecku udzielane stopniowo. Rozmawiając z dzieckiem na ten temat, rodzice powinni przede wszystkim odpowiadać na pytania swojej pociechy. Często krótka informacja w danym momencie całkowicie zaspokaja ciekawość dziecka, które z czasem, gdy będzie na to gotowe, samo wróci do tematu. Ważne jest, aby rodzice udzielali dziecku informacji w sposób dostosowany do jego poziomu i możliwości intelektualnych, używając przy tym odpowiedniego słownictwa. Na koniec rozmowy powinni upewnić się, że dziecko wie wszystko, co chciało i że przekazane informacje są dla niego w pełni zrozumiałe.

Rzeczowe informacje
Niezwykle istotne jest nie tylko, jak rozmawiać z dzieckiem, ale przede wszystkim, co należy mu powiedzieć. Bardzo często rodzice odwołują się do popularnych metafor i gdy dziecko pyta o seks opowiadają mu o bocianie, kapuście czy pszczółkach. Bajki te nie tylko nie przekazują dziecku nawet podstawowej wiedzy z zakresu seksualności, ale też w przyszłości mogą stać się problemem. Dziecko, które dowie się, że nie przyniósł go bocian, tak jak powiedzieli mu rodzice, może stać się obiektem żartów bardziej świadomych rówieśników, a w konsekwencji stracić zaufanie do dorosłych i wszelką ochotę na rozmowy z nimi na ważne tematy. Dlatego, niezależnie od tego jak trudne i krępujące będzie to dla rodziców, gdy dziecko pyta o seks należy trzymać się faktów. Istotne jest, aby w trakcie rozmowy nie ograniczać się do fizjologii i nie pomijać niezwykle istotnej kwestii uczuć związanych z seksem. Jeśli rodzice obawiają się, że nie będą potrafili rozmawiać z dzieckiem o seksie, z pomocą mogą im przyjść przygotowane przez specjalistów, dostosowane do wieku dziecka książki, które w jasny sposób prezentują najważniejsze zagadnienia dotyczące intymności, wspierając edukację seksualną dzieci.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!