Jak oddychają ryby?
Jak oddychają ryby?
Jak wszystkie zwierzęta, ryby także potrzebują tlenu do życia. Dlatego też posiadają skrzela, czyli specjalne narządy silnie ukrwione, w których tlen z wody przenika do krwi. Skrzela położone są w komorach skrzelowych po obu stronach głowy i przykryte pokrywami skrzelowymi. Przy zamkniętych pokrywach, ryba nabiera wodę do jamy gębowej, następnie zamyka pysk i otwiera pokrywy.

Woda przechodząc przez usytuowane na skrzelach blaszki, oddaje krwi tlen, a pobiera dwutlenek węgla.

Po czym wypływa otworami skrzelowymi na zewnątrz. Te organy pracują rytmicznie, podobnie jak płuca u zwierząt lądowych.

Jak oddychają morskie ssaki?

Układ oddechowy wielorybów i delfinów jest podobny do układu oddechowego ssaków lądowych. Ssaki morskie posiadają płuca i muszą oddychać powietrzem atmosferycznym. Dlatego wynurzają się co pewien czas, aby zaczerpnąć świeżego powietrza nozdrzami znajdującymi się na wierzchu głowy. Powstają przy tym często fontanny wody. Przy wynurzeniu zwierzę otwiera nozdrza, a nurkując zamyka je.

Jak pływają ryby?

Przy szybkim płynięciu główny napęd stanowi płetwa ogonowa i faliste ruchy tułowia. Pozostałe płetwy służą do wykonywania manewrów. Gdy ryba płynie powoli, wprzód lub do tyłu, nie wygina tułowia. A wtedy jej napęd stanowią: falująca płetwa grzbietowa, delikatne ruchy płetwy ogonowej oraz płetwy piersiowe.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!