Aż do niedawna duchy i inne niezwykłe zjawiska uzasadniał folklor, zabobon i wierzenia religijne. Ale mniej więcej w ostatnim stuleciu na doniesieniach tych skupili uwagę niektórzy uczeni. Postanowili zbadać owe fenomeny aby spróbować je zrozumieć i objaśnić.

Duchy i inne osobliwe zjawiska, których nie da się wytłumaczyć przy pomocy znanych zasad fizycznych czy naukowych, nazywane są zjawiskami paranormalnymi. Za paranormalne uważa się również zjawisko, które wykracza poza granice normalnego doświadczenia lub zachowania. Przepowiadanie przyszłości, telepatia (czytanie w myślach), psychokineza (wykorzystanie zdolności mentalnych do oddziaływania na świat fizyczny) to niektóre, ale nie wszystkie, fenomeny klasyfikowane jako paranormalne.

Parapsychologia jest dziedziną badań naukowych, która stara się dokumentować, studiować i wyjaśniać zjawiska paranormalne. Parapsycholodzy uważają iż to, że zjawisk paranormalnych po prostu nie można jeszcze udowodnić czy też pojąć z pomocą ustalonych terminów naukowych, nie znaczy, że wszystkie tego rodzaju doniesienia są jedynie fantazją.

Upiory i zjawy

Parapsycholodzy stwierdzają, że większość relacji o duchach dzieli je na dwie główne kategorie. Pierwsza to upiory, nazywana czasem zjawami. Są to widma czy duchy widywane zazwyczaj w tym samym miejscu -w domu (często w tym samym pomieszczeniu) lub na drodze czy w ogrodzie. Czasami o postaciach tych mówi się, że robią wrażenie całkowicie trójwymiarowych i podobnych do ludzi żywych. Dopiero o wiele później świadek uświadamia sobie, że widział, a może nawet rozmawiał z duchem.

Kiedy indziej mary tego rodzaju określane są jako wiotkie i przezroczyste, ukazujące się na krótko i zaraz znikające z oczu. Widziadła mają zwykle postać ludzką, ale czasem są zwierzętami lub nawet przedmiotami. Ocenia się, że 20% widzianych duchów przybiera postaci inne niż ludzka — na przykład psów, kotów, listów, ubrań a nawet całych miast. Chociaż w doniesieniach o tego rodzaju marach jest wiele podobieństw, zachowań duchów chyba nie obejmie wykaz żadnych prawideł. Jak się przekonacie, jest prawie tyle rozmaitych sposobów, w jaki te widma się ukazują i postępują, ile opowieści o nich.

Poltergeisty

Drugi rodzaj aktywności duchów nosi nazwę działań poltergeistowych. Poltergeist to niemieckie słowo, które oznacza „hałaśliwego ducha” — co jest trafnym określeniem. Poltergeisty są o wiele bardziej powszechne niż zjawy a opisano ich kilkaset przypadków. Hałaśliwy duch jest zazwyczaj niewidzialny, ale jego działania są widoczne, słyszalne, odczuwalne dotykiem a czasem nawet węchem. Upiory i większość działań poltergeistowych badacze nazywają „przypadkami spontanicznymi”. Inaczej mówiąc, te zjawy i duchy przybyły niespodziewanie, jak nieproszeni goście. Poltergeist wprowadza się mniej demonstracyjnie — chłodny powiew albo jakieś pukanie, drapanie czy też odgłosy stukania w ścianę. Zazwyczaj rozwija aktywność włączywszy całą gamę odgłosów trzaskania i głuchych uderzeń, latające talerze i meble, samorzutne pożary, niewytłumaczalne zalania i złośliwe kawały w rodzaju zmiętoszonej pościeli lub zasupłanych firanek.

Czasem do zakłóceń wywołanych przez poltergeisty należy też ukazanie się postaci ducha, lub same tylko odgłosy podobne do ludzkich, jak jęk, śmiech, szlochy, krzyki czy stąpanie. W dalszej części tej książki dokładniej przyjrzymy się długiej i zajmującej liście poltergeistowych błazeństw. Niektóre są całkiem niewiarygodne — wręcz szokujące.

„Żywe sobowtóry” i doznania pozacielesne

Prócz upiorów i poltergeistów istnieje także osobliwa kategoria rzadko spotykanych, podobnych do duchów zjawisk, zwanych „sobowtórami”. Jest to zjawa osoby żyjącej, którą widzi się w jakimś miejscu, podczas gdy wiadomo, że rzeczywista osoba znajduje się gdzie indziej. Istnieje też wiele relacji o niesamowitych doznaniach ludzi, którzy byli bardzo bliscy śmierci, a następnie zostali przywróceni do życia. Później opowiadali o przeżyciach duszy opuszczającej ciało a nawet wędrującej do innego świata. Szczegółowo opisali doznanie obrazy, dźwięki i wrażenia, jak również kogo i co widzieli na „drugim” świecie. Te przypadki zwane są „Doznaniami z Pogranicza Śmierci” Te wizje nie wiążą się ściśle z kategorią „duchów”, ale mimo to doniesienia takie interesują parapsychologów usiłujących poznać zjawy, poltergeisty i życie po życiu.

Twoja Ocena