Jak wymienić uszczelkę w kranie?
Jak wymienić uszczelkę w kranie?
Jeśli chcesz zaradzić ciągłemu kapaniu wody z kranu, musisz mieć nową uszczelkę. Dobrym pomysłem jest trzymanie w domu kilku zapasowych uszczelek oraz odpowiednich narzędzi. Zestaw kluczy, kombinerki i śrubokręt powinny zawsze leżeć w łatwo dostępnym miejscu, tak, żebyś w razie wystąpienia usterki mógł szybko wymienić uszczelkę w kranie.
 • Wybór odpowiedniej uszczelki
  Przed rozpoczęciem naprawy, upewnij się, że masz w domu odpowiedni rozmiar uszczelki oraz, że da ona sobie radę z gorącym strumieniem wody. Obecnie w sklepach możesz spotkać wiele typów uszczelek. Niestety tańsze modele szybciej się zużywają i mogą powodować ciągłe kapanie wody. Dlatego warto jest zainwestować w droższą uszczelkę, która ułatwi odkręcanie i zakręcanie kurków, a także ograniczy potrzebę częstego jej wymieniania. Proces wymiany uszczelki w kranie jest taki sam przy większości typów baterii. Uszczelki zużywają się za każdym razem, kiedy odkręcasz kran, zwłaszcza kiedy głowica jest podniszczona.
   
 • Wymiana uszczelki w kranie
  Naprawę zacznij od zakręcenia dopływu wody. Odkręć kran i pozwól wodzie spłynąć. Jednak woda może pozostać w kolankach, więc przygotuj na wszelki wypadek miskę i szmatkę. Zanim zaczniesz rozmontowywać kran, zatkaj odpływ korkiem. Zapobiegnie to spadnięciu do odpływu małych elementów. Użyj śrubokręta do zdjęcia zaślepki na środku kurka. Pod nią znajduje się śruba, która blokuje kurek. Odkręć ją i zdejmij uchwyt z pokrętła. Teraz możesz odkręcić głowicę przy użyciu klucza nastawnego. Zrób to delikatnie, żeby nie uszkodzić żadnego elementu. Po wykręceniu głowicy spójrz na jej spodnią część. W tym miejscu znajduje się uszczelka, którą chcesz wymienić. Powinna ona być zabezpieczona małą nakrętką, dlatego będziesz musiał ją odkręcić.
   
 • Założenie nowej uszczelki w baterii
  Pozbądź się starego zużytego gumowego elementu i wymień uszczelkę w kranie na nową, a następnie przykręć z powrotem nakrętkę. Teraz ponowny montaż wszystkich części zajmie ci mniej czasu. Wystarczy, że wykonasz poprzednie czynności w odwrotnej kolejności. Wkręć głowicę, nałóż na nią uchwyt pokrętła i dokręć śrubę, na koniec załóż zaślepkę. Dobrym pomysłem jest wymiana obydwu uszczelek na raz, dzięki czemu nie będziesz musiał często wykonywać napraw. W takiej sytuacji staraj się nie pomylić pokręteł oraz zaślepek, które zazwyczaj oznaczone są dwoma kolorami: czerwonym i niebieskim. Na koniec odkręć dopływ wody i sprawdź czy naprawa przebiegła pomyślnie.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!